اخبار جغرافیایی ایران در عصر قاجاریه

از رسم اولین نقشه ی تهران تا ساخت کره ی جواهر نشان

0
887

ناصرالدین شاه دستور داد از روی نقشه تهران 1200 عدد چاپ شود
نقشه شهر تهران که موسیو « کرشیش » معلم توپخانه به همراه دونفر از شاگردان به نامهای « محمدتقی خان مقدم » و « ذوالفقاربیک محلاتی » در مدت سه ماه کشیدند , به اتمام رسید و ان ها با نقشه , به همراهی « اعتضادالسلطنه » به حضور شاه رفتند و شاه به موسیو کرشیش , پنجاه تومان و به ان دو شاگرد پنجاه تومان انعام داد , و دستور داد از روی ان نقشه , 1200 عدد چاپ شود .

(جمادی الاول 1275/ روزنامه ی وقایع اتفاقیه , نمره ی 411 )

اخبار جغرافیایی ایران و جهان در عصر قاجاریه
در تهران یک خریطه ی طبیعی درست شده
در حیاط « مکتب اعدادی » (جایی که ریاضیات و اعداد در ان تدریس می شود ) – که در نزدیکی تربت جنت مکان , « سلطان محمود خان » است – به معرفت نظارت معارف , یک خریطه ی طبیعیه ساخته شده است که همه ی مواقع جنگ و رزم گاه های ایلی را به طور مجسم جا به جا می نماید . این خریطه به موجب مساعدت سنیه , از جانب سنی الجوانب همایون , ترتیب و انشا شده است . خریطه ی مذکوره در روی 400 متر زمین بنا شده .. مواقع و نقاط عمده که در ان خریطه ساخته شده است , طوری است که همه جا و همه چیزی را نمونه اورده شده است , جای که دریاست نهر و رودخانه , اب دارد و جنگل و بیشه و تپه ها و کوهستان و مانند ان ها , هرکدامی از جنس خود شبیه ساخته شده است . شهرها و مساجد و جوامع و راه های اهن و غیره که بناهای عمده هستند و هم چنین , راه های تلگراف و پل ها و فنارها در سواحل می باشد و کذلک اردوگاه ها و چادرها و توپ ها و جاهای استحکامات و باستان ها , همه موافق اشکال اصلیه ی خودشان ساخته شده , نام هرکدام از ان ها نیز در لوح ها اویخته شده است .

در جهانگرد بخوانید :
هر آنچه در مورد ایرباس A380 باید بدانیم - اینفوگرافیک

( ذیقعده ی 1294/روزنامه ی اختر , سال سوم , نمره ی 62 )
1 . خریطه یعنی نقشه
2 . رزم گاه یعنی مکان هایی که جنگ در ان ها واقع شده
3 . عثمانیان ممالکی را که از اروپا به دست اورده بودند , < روم ایلی > می نامیدند
4 . منظور نقشه هایی است که بر روی زمین با میز انداخته می شد و مجسمه هایی از سربازان و عراده های جنگی = یا کشتی ها و توپخانه در روی ان قرار داشت که باتوجه به موقعیت نیروهای دو طرف جای ان ها بر روی نقشه تغییر می کرد .
5 . سنیه از تعارفات قدیم است که برای اشخاص مهم یا شاه به کار برده می شد . مساعدات سنیه یعنی یاری و کمک های عالیه و رفیع
6 . سنی الجوانب لقب است که برای احترام به شخص بلند پایه و بیشتر برای شاه به کار می رفت . سنی یعنی بلندمرتبه , جوانب یعنی تمام جهات , … سنی الجوانب یعنی شخصی که به تمام معنا بلند مرتبه است . همایون هم لقب شاه است یعنی فرخنده و بسیار خجسته . سنی الجوانب همایون همه دباهم لقبی است که برای احترام به شاه گفته می شود .
7 . فنارها یعنی فانوس های دریایی
8 . Bastion کلمه ای فرانسوی است به معنی استحکامی برج مانند که در قلعه های نظامی می ساختند .

قله ی دماوند ظرف یک روز فتح شد
چند نفر از فراشان مخصوص ناصر الدین شاه به نام های « مشهدی علی محمد افتاب گرانچی » و « کربلائی اسد اللهی »
و « سید عزیز الله » و « حسین بالن ساز » که هر چهار نفر در زمره ی فراشان مخصوص بودند , قصد سعود به قله ی دماوند را نمودند . انان که در مدت یک روز به قلعه رسیدند , شب را در قله مانده و فردا به اردو برگشتند . افراد مذکور , گزارش
صعود خود را به اطلاع اهل اردو رساندند .

(جمادی الاول 1288/ روزنامه ی ایران, نمره ی 28)

در جهانگرد بخوانید :
تاکسی گرفتن با موبایل

قله ی دماوند ظرف یک روز فتح شد
اب در قله ی دماوند در 79 درجه سانتی گراد جوش می اید
شاگردان علم هندسه ی مدرسه ی دارالفنون به تشخیص ارتفاع کوه دماوند رفته بودند . این شاگردان که « محمد صادق خان قاجار » , سرهنگ توپخانه و « مصطفی قلی خان » یاور توپ خانه و « میرزا فتح الله » پسر « نصیر الملک » و « عسکر خان » برادر صاحب جمع بودند , برای تعیین ارتفاع نقاطی در شمال تهران در 18 محرم از تهران به راه افتادند و ارتفاعاتی را با درجه ی « ترمومتر » – که معروف به « درجه ی سرما گرما » ست – گرفتند که نتایج کار ان ها به شرح زیر است :
ارتفاع تهران از سطح دریا : 1120 ذرع , ارتفاع قصر نیاوران از تهران : 460 ذرع , ارتفاع نیاوران از دریا : 1580 ذرع , ارتفاع قصبه ی دماوند از دریا : 934 ذرع , ارتفاع اب گرم از تهران : 877 ذرع , ارتفاع اول برف از تهران 3801 ذرع.
طبق گزارشات این گروه , اب در قله ی دماوند در 79 درجه سانتی گراد به جوش می اید . ( صفر1275/روزنامه ی وقایع اتفاقیه , نمره ی 399 )
1 . عنوان یک شغل یعنی مامور جمع اوری مالیلت .
2 . ذرع واحد اندازه گیری معدل 16 گزبرابر 1.04 متر است .

کره ی جغرافیایی ناصرالدین شاه از جواهرات خزانه ساخته شده است
مدتی قبل حسب الامر جهان مطاع , مقرر شد که از جواهرات خزانه , شکل کره ی زمین ساخته شود که قاعده ی ساخت ان را به مهندسین مدرسه ی نظامی محول فرمودند که اعتضاد السلطنه وزیر علوم , ترکیب ساخت کره را با خطوط نصف النهار و استوا و درجهات , در کمال خوبی و استادی و مهارت تمام , درست و معین کردند

( ربیع الثانی 1291/روزنامه ی ایران , نمره 219)
1 . مطاع یعنی اطاعت و فرمانبرداری کرده شده . جهان مطاع یعنی کسی که جهان اورا اطاعت و فرمانبرداری می کند .

کره ی جغرافیایی ناصر الدین شاه

1+
تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید