بررسی مراحل راه اندازی رستوران

0
750

در هر شهری که وارد شوید، معمولا می توانید در هر خیابان آن یک رستوران را مشاهده کنید. در چنین ترافیک بالایی از رستوران ها در سطح کشور، باید مراحل راه اندازی رستوران را به درستی پیاده سازی کنید تا بتوانید مشتری های موجود در یک منطقه را به سمت رستوران خود را جذب کنید و کسب درآمد داشته باشید.

راه اندازی رستوران تنها شامل اجاره یا خرید یک مکان و تجهیز آن نمی باشد. شما باید به صورت اصولی کار کنید و در تمام مراحل کار به فکر جذب مشتری و به دست آوردن بازار هدف باشید. مسلما با یک سری رستوران دیگر برای به دست آوردن مشتری نیاز است رقابت کنید. بنابراین باید با شناخت درست از جمعیت منطقه و سلیقه ها و علایق آنها اقدام به راه اندازی رستورانی با طراحی و دکوراسیون داخلی مناسب کنید. انتخاب نام درست و جذاب و در عین حال ارائه ی غذا های مناسب را نیز فراموش نکنید. همچنین در این مسیر یک سری آیتم های دیگر نیز باید به درستی در کنار هم انجام شوند تا نتیجه ی مطلوب حاصل شود.

قطعا برای شروع و راه اندازی یک رستوران نیاز به سرمایه ی اولیه هم دارید که باید از قبل در مورد نحوه ی تهیه ی این مبلغ فکر کنید تا بتوانید کار را آغاز کنید. به علاوه ممکن است مجبور شوید تا برنامه های روزانه و زمان بندی های خود را از حالت نرمال خارج کنید و سر و شکلی تازه به آنها ببخشید. اگر قصد دایر کردن یک رستوران را دارید باید از قبل در مورد تمام این مراحل راه اندازی رستوران به طور دقیق اطلاعات داشته باشید تا در حین حال کمتر غافلگیر شوید.

راه اندازی رستوران

دریافت مجوز راه اندازی رستوران

قبل از اینکه اقدام به هر کاری کنید، به عنوان یکی از اولین مراحل راه اندازی رستوران باید از مسئولین شهری که در آن زندگی می کنید و اداره های مربوطه ی آن شهر مجوز راه انداختن رستوران جدید خود را دریافت کنید. از آنجایی که دریافت این مجوز نیاز به صرف کاغذ بازی ها و صرف زمان دارد، بهتر است زمانی که به طور قطعی تصمیم به راه انداختن رستوران خود گرفتید، برای اخذ مجوز اقدام کنید تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن آن را دریافت کنید و کار های مربوط به خرید یا اجاره ی ملک و… را شروع کنید. همچنین در جریان باشید که اخذ این مجوز نیاز به پرداخت هزینه هایی به ارگان های مختلف دارد و البته گاها درگیر برخی پرداخت های دستی بانکی می شوید که زمان بر هستند.

در جهانگرد بخوانید :
هزینه راه اندازی کافه سیار

راه اندازی رستوران

محل مناسب برای راه اندازی رستوران

پس از اخذ مجوز باید محلی را برای دایر کردن رستوران خود اجاره یا خریداری کنید. البته شما احتمالا قبل از شروع کار های مربوط به دریافت مجوز، در مورد محلی که قرار است رستوران در آنجا راه اندازی شود تحقیق کرده اید. انتخاب محل مناسب تنها مربوط به یک متراژ مناسب برای فضای رستوران نیست. در واقع محل رستوران، مشتری های احتمالی شما را مشخص می کند و به شما نشان خواهد داد که برای چه قشری از مردم قرار است سرویس های خود را عرضه کنید. محل رستوران رقیب های شما را مشخص می کند و به شما نشان می دهد که با چه برند هایی لازم است رقابت کنید و بتوانید در این رقابت مشتری های خود را داشته باشید و با ارائه ی بهترین تجربه ی یک رستوران به آنها، مشتری های عادی خود را به مشتری هایی وفادار تبدیل کنید.
شما با انتخاب مکانی که می خواهید در آن رستوران را راه اندازی کنید، می توانید منوی مناسبی را طراحی کنید و از غذا های ایده آل در آن بهره ببرید. برای مثال اگر قصد راه اندازی رستوران در بازار تهران را دارید، حتما می دانید که اکثر مشتریان شما افراد بازاری و مردم عادی هستند که برای خرید به آنجا آمده اند. بنابراین ارائه و سرو غذا های ایرانی بسیار منطقی تر از سرو غذای ایتالیایی یا چینی در همچین فضایی است. باید کاملا هوشیار باشید و در تمام مراحل راه اندازی رستوران، دیدی همه جانبه به مسائل داشته باشید و تحلیل های درستی انجام دهید.

راه اندازی رستوران

راه اندازی رستوران بر اساس بازار هدف

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که تعیین محل رستوران ارتباط مستقیم با جمعیت مشتری های شما و لول فرهنگی، اجتماعی و مالی آنها دارد، و این قضیه کاملا درست است. باید ابتدا تعیین کنیم که قرار است به چه مشتری هایی سرویس دهی کنیم و رستوران ما قرار است برای چه اشخاصی ارزشمند باشد. آیا قرار است رستورانی را برای افراد و قشر متوسط جامعه که به غذا های ایرانی علاقه دارند راه اندازی کنیم؟ یا هدف ما جذب افراد مرفه و متمولی است که به غذا های ایتالیایی یا هندی علاقه دارند؟ آیا رستوران ما فضای جوان پسندی است که خانواده ها احساس آرامش و راحتی در آن ندارند؟ یا می خواهیم رستورانی داشته باشیم که خانواده ها با کودکان خود به سمت ما جذب شوند و در فضایی صمیمی از میل کردن انواع غذا های موجود لذت ببرند؟
نکته ی کلیدی اینجاست که شما حتما باید انتخاب کنید. شما نمی توانید تمام سلیقه ها و تمام فرهنگ ها را یک جا راضی نگه دارید. بنابراین به عنوان یکی از اصلی ترین مراحل راه اندازی رستوران، ابتدا باید مشتری هدف خود را مشخص کنید و پس از آن دکوراسیون و طراحی داخلی، منو و لیست غذا ها، تبلیغات و بازاریابی و تمام آیتم های موجود در رستوران خود را طوری طراحی کنید که به جذب این قشر خاص کمک کند. حتی اسمی که برای رستوران خود انتخاب می کنید هم باید بر اساس جذاب بودن برای مشتری هدف باشد.
هیچ کسب و کار موفق و پر رونقی به طور اتفاقی به جایگاهی که امروز هست، نرسیده است. مسلما افکار قوی یک تیم یا یک فرد پشت این موفقیت پنهان است.

در جهانگرد بخوانید :
قهوه و جهانگردی

راه اندازی رستوران

تامین بودجه لازم

یکی از آیتم هایی که در روند راه اندازی رستوران ممکن است برای شما ایجاد دردسر کند، مسائل مالی و هزینه ی بالایی برخی از نیاز های رستوران است. شما باید هزینه ای را برای طراحی داخلی، دکوراسیون و خرید اثاثیه پرداخت کنید. بر اساس بزرگی رستوران و کیفیت و زیبایی محصولاتی که خریداری می کنید، از چند ده میلیون تا چند صد میلیون باید برای این بخش هزینه کنید. حال به مواردی که گفته شد هزینه خرید دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز برای آشپزی هم اضافه کنید که با قیمت هایی که این روز ها در بازار شاهد آن هستیم، خرید تمام این موارد کار ساده ای نیست و بودجه ی بالایی می طلبد. در ابتدای کار نیز هزینه ی خرید مواد غذایی و استخدام نیرو های لازم، از آشپز گرفته تا مسئول سالن را هم به آن اضافه کنید.
شما قبل از اینکه وارد مراحل راه اندازی رستوران شوید، باید لیست دقیقی از نیاز های خود مهیا کنید و تخمین قیمت روز را برای آنها داشته باشید. سپس اقدام به تهیه ی مبلغ مورد نیاز کنید. شما اگر به شخصه بودجه ی کافی برای شروع به کار را ندارید، دو راه در پیش رویتان است.

1. از یک فرد که می تواند این مبلغ را به شما قرض دهد و یا از بانک ها وام بگیرید و در یک زمان مشخص آن را باز پرداخت کنید.

2. از فردی که به تجارت شما علاقه مند است، بخواهید تا در این کار با شما شریک شود و تمام بودجه ی مورد نیاز بین شما دو یا چند نفر تقسیم شود. همچنین می توانید افرادی از خانواده یا دوستان را ترغیب کنید تا در راه اندازی رستوران با شما شریک شوند.

راه اندازی رستوران
ایجاد طرح کسب و کار

یکی از مراحل راه اندازی رستوران، ایجاد طرح کسب و کار است. درست مانند هر کسب و کار دیگری، رستوران نیز به یک طرح کسب و کار مشخص دارد تا بر اساس آن حرکت کند. شما دقیقا باید بدانید که قرار است چه درآمدی از رستوران داشته باشید، تبلیغات به چه شکل باشند، در صورت بروز مشکلات مختلف چه برخوردی نسبت به آنها داشته باشید و به طور کلی باید همه چیز برای شخص شما روشن و بر اساس یک برنامه ی مشخص باشد.
این طرح باید کاملا جامع و شامل باشد و آیتم های زیر را در بر بگیرد، اما نباید محدود به این آیتم ها باشد:
• مفهوم کلی و اهداف رستوران شما
• اطلاعات مالی و پیش بینی های خاص
• شرح بازار هدف
• منو و قیمت گذاری های شما
• جزئیات تجهیزات و کارکنان مورد نیاز
• طرح تبلیغات و بازاریابی رستوران
• یک استراتژی خروج بالقوه
شما می توانید بر اساس خلاقیت و دانش خود، آیتم هایی را به این لیست اضافه کنید و هر اقدامی انجام دهید تا در تمام مراحل کار، طبق یک برنامه ی از پیش تعیین شده حرکت کنید و در صورت بروز حوادث پیشبینی نشده توان واکنش نشان دادن را داشته باشید.

در جهانگرد بخوانید :
2 نکته کلیدی برای افزایش فروش در کافی شاپ
1+
تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید