راهنمای خرید در ترکیه

0
1783

استانبول مملو از فروشگاه های بزرگ , مراکز خرید , بازارهای بزرگ و بازارچه های محلی است .اگر قصد دارید که همه خریدتان را یک جا و در زمان محدودی انجام دهید , بهتر است که به مراکز خرید بروید و در آن جا کالای مورد نیازتان را از گلچین برند های ترک و بین المللی انتخاب کنید . البته در مراکز خرید قیمت ها ثابت هستند و هیچ تخفیفی به شما نمی دهند ; مگر بخت با شما باشد و تخفیف های خاص فصلی یا تخفیف خاص آن برند شامل حال شما شود . اما اگر از بازار استانبول خرید می کنید , حواستان باشد که اجناس بدلی زیادی وجود دارد که با مارک های معتبر به فروش می روند !

راهنمای خرید در ترکیه

ساعات شروع به کار

فروشگاه ها و بازار از 9 صبح تا 8 شب , همه روزه به جز یک شنبه باز هستند . فروشگاه های بزرگ و چند طبقه , کمی دیرتر هم تعطیل می شوند . مراکز خرید بزرگ از 10 صبح تا 10 شب در هفت روز هفته فعالیت می کنند . بیشتر فروشگاه ها و بازار ها در ایام عید قربان و عید فطر تعطیل هستند .

نحوه پرداخت

بیشتر فروشنده ها در استانبول از دیدن دلار و یورو به وجد می آیند ! نرخ تبدیل شان هم معمولا بهتر از نرخ صرافی هاست .البته نرخ را از تابلوی صرافی بخوانید تا کلاه سرتان نگذارند . ولی به طور کلی در اکثر اماکن ارز خارجی مورد قبول فروشنده است . کارت اعتباری و نقدی بین المللی (ویزا و مستر کارت) در اکثر نقاط استانبول پذیرفته می شود . در بازارها و فروشگاه های شخصی (به غیر از مراکز خرید و فروشگاه های زنجیره ای) حسابی چانه بزنید و نصف قیمت پیشنهادی را اعلام کنید .

راهنمای خرید در ترکیه

معافیت مالیاتی

اگر حداقل 118 لیر ترک در یک فروشگاه معتبر خرید کنید , می توانید درخواست برگه ی عودت مالیات کنید . (مقدار آن بین 10 تا 18 درصد است و در ترکیه به آن KDV می گویند). بیش از 2200 فروشگاه که لوگوی خرید بدون مالیات (Tax Refund) را دارند , مالیات شما را به شما بازخواهندگرداند . به صندوق دار اعلام کنید تا به شما فرم استرداد مالیات را بدهد , سپس مشخصات خود را تکمیل کنید (نام و نام خانوادگی به لاتین , شماره ی پاسپورت و نشانی), بعد در فرودگاه آن برگه را به همراه اصل جنس و فاکتور فروش به باجه ی گمرک (Tax Refund) تحویل دهید . این مبلغ را صندوق گمرک در هنگام خروج از کشور به صورت اسکناس , حواله یاواریز به کارت اعتباری به شما عودت خواهد داد .

در جهانگرد بخوانید :
شگفت انگیز ترین رستوران های جهان

اندازه و مقیاس

ترکیه از سیستم اندازه گیری اروپایی برای پوشاک وکفش استفاده می کند . البته غذا و نوشیدنی با سیستم متریک محاسبه می شود .

حراج در استانبول

حراج در استانبول

فروشگاه های پوشاک , کفش , کیف , عینک , مبلمان , لوازم تزیینی و هایپرمارکت ها در زمان های خاصی از سال حراج دارند این حراج در اواخر ژوئن آغاز شده و تا پایان سپتامبر ادامه دارد . حراج زمستانی نیز پس از پایان خرید سال نو آغاز می شود ( اواسط ژانویه ) و تا اواسط آوریل ادامه دارد . اما حراجهای خاص نیز در شهر وجود دارد ; مثل فروش ویژه ی عید فطر , عید قربان و سال نو که بیشتر در مراکز خرید و هایپرمارکت ها دیده می شود , در حراج های فصلی معمولا اجناس فصل قبل , در فصل بعدی به قیمت ارزانی فروخته می شوند .

 

تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید