راهنمای سفر به دریاچه اوان (دریاچه الموت)

0
410

دریاچه اوان هشتاد و نهمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. دریاچه زیبای اُوان در نیمه شمالی الموت، در دامنه کوه خشچال، در فاصله ۷۵ کیلومتری قزوین و در میان چهار روستای اوان، وربن، زواردشت و زرآباد شهر قزوین قرار دارد. این دریاچه که بیش از هفتاد هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و هشتصد و پانزده متری از سطح دریا واقع شده‌است. طول آن در طویل‌ترین قسمت ۳۲۵ متر و عرض آن ۲۷۵ متر می‌باشد.

محل قرار گیری دریاچه وان
محل قرار گیری دریاچه اوان

مکان دقیق دریاچه اوان بر روی نقشه ( بر روی دکمه مکان یاب کلیک نمایید ) :

مکان یاب

مکانی که گروه جهانگرد کمپ خودشو برپا کرد :

محل قرارگیری چادر
محل قرارگیری چادر

گروه جهانگرد چادر خودشو در شمال دریاچه اوان بر پا کرد

چادر گروه جهانگرد در شمال دریاچه اوان
چادر گروه جهانگرد در شمال دریاچه اوان

دریاچه اوان تنها از آب چشمه‌های کوچک زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه می‌شود و بخش ناچیزی از آن هنگام بارندگی تأمین می‌شود اما به صورت سطحی و خیلی کم. عمیق‌ترین بخش آن که توسط یک تیم غواصی در ۱۸ مرداد ماه سال ۹۲ با استفاده از دو دستگاه دایو کامپیوتر سوانتو اندازه‌گیری شده است ۶٫۸ متر با دمای آب ۲۳ درجه سانتیگراد و میدان دید در زیر آب کمتر از یک متر می‌باشد که در جنوب شرقی آن واقع شده‌است البته برخی از مردم محلی عمق‌های متفاوتی را برای این دریاچه عنوان نموده‌اند که تیم غواصی چنین چیزی را تأیید نکرد. بستر دریاچه مملو از لجن و رسوبات ته‌نشین شده می‌باشد که حالت چسبندگی بسیاری دارد. از سرریز آب دریاچه نیز رود کوچکی تشکیل می‌شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستاهای کوشک و آیین است. در تابستان این دریاچه محل ماهی‌گیری، آب‌تنی و قایق‌رانی و در پاییز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی سواری است.

دریاچه اوان
نمایی از دریاچه اوان

گونه های گیاهی دریاچه اوان

در جهانگرد بخوانید :
ارگ راین - کرمان گردی

غیر از گونه‌های درختی دست‌کاشت نظیر بید، چنار، تبریزی، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو، گیاهان علفی مانند گون، کنگر، شیرین‌بیان و گونه‌های مختلف دیگر از خانواده گرامینه و لگومینیوزه هم در حوزه آبخیز اوان وجود دارند. از گیاهان داخل دریاچه هم می‌توان به نی‌بن در آب و گیاهان غوطه ور خوشاب و چنگال آبی اشاره کرد که محیط مناسبی را برای پرورش ماهیانی چون اردک ماهی به وجود می‌آورند.

دریاچه اوان
تنوع بسیاری در گونه های گیاهی اطراف دریاچه اوان وجود دارد

آب و هوای اطراف دریاچه اوان در فصل تابستان و بهار بسیار مطبوع می باشد . در فصول پاییز و زمستان دما بسیار پایین ( گاهی تا -۲۰ درجه سانتیگراد ) می باشد . در هنگام شب دما به -۱۲ درجه سانتیگراد هم می رسد , پس اگر قصد کمپ زدن در اطراف این دریاچه را دارید , حتما لباس گرم و سوخت کافی همراه خود داشته باشید .

نمایی از کمپ دریاچه اوان گروه جهانگرد
نمایی از کمپ دریاچه اوان گروه جهانگرد

شنا (لطفا) ممنوع !

آب دریاچه اوان بسیار زلال و شیرین می باشد . شنا کردن در این دریاچه بسیار کار خطرناکی است و نیاز به مهارت لازم و کافی برای شنا در این دریاچه نیاز است . هر چند که جهانگرد به هیچ عنوان شنا کردن در این دریاچه را پیشنهاد نمی کند !

نمونه هایی از خانه های روستایی اطراف دریاچه اوان
نمونه هایی از خانه های روستایی اطراف دریاچه اوان

لطفا هیزم مورد نیاز کمپ خود را از روستاهای اطراف دریاچه اوان بخرید .

محل خرید هیزم

برای خرید هیزم و سوخت به روستای ( شرق دریاچه ) مراجعه کنید .

خرید هیزم از اهالی روستاهای اطراف دریاچه
خرید هیزم از اهالی روستاهای اطراف دریاچه اوان

 

تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید