راهنمای غذایی در ترکیه

0
1370

معمولا صبحانه ترکی میان 7 تا 10 عصر سرو شده و شامل نان تازه , کره و مربا با زیتون, خیار , گوجه , پنیرسفید و تخم مرغ اب پز با چای شیرین می باشد . حتما برای صبحانه منمن را امتحان کنید . منمن غذایی شامل تخم مرغ و گوجه فرنگی , فلفل سبز و پیاز می باشد .

منمن صبحانه ترکی
منمن صبحانه ترکی

مردم در ترکیه مرتبا بیرون غذا می خورند , در نتیجه رستوران , کافی شاپ و دکه های غذافروشی فراوانی در تمام روز و تا دیروقت باز هستند .

هیچ زمان خاصی برای ناهار یا شام در مناطق گردشگری وجود ندارد و شما می توانید در هر زمان از روز غذا بخورید .

یک وعده غذایی متداول ترکیه با پیش غذا آغاز می شود که با یک نوشیدنی پایین می رود . سپس گوشت یا ماهی کباب شده و در نهایت میوه تازه یا پودینگ شیر و چند فنجان قهوه تلخ و معروف ترکی سرو می شود .

تا زمانی که پیش غذا را تمام نکرده اید غذای اصلی را سفارش ندهید . البته احتمالا انقدر سیر شده اید که اینکار را نمی کنید ,در ترکیه وعده اصلی همیشه پیش غذا همراه است .

پیش غذا ترکی

کجا غذا بخوریم ؟

بوفه Bufe در دکه هایی در خیابان جهت خرید ساندویچ اماده و نوشابه

گازینو رستورانی است که نوشابه های مختلف سرو کرده و معمولا شبها برنامه نمایش و موسیقی فولکلور دارد . حاضریمک (Hazer Yemek) غذای اماده بدان معناست که شما می توانید از سینی های از پیش اماده شده غذای گرم , انتخاب کنید .

کبابچی در تهیه گوشت کبابی بویژه کبابهایی که با سالاد و پیده (نان فطیر )تخصص دارد . پیدسی یا پیده سالون سالن پذیرایی است که پیتزای ترکی تهیه کرده , پیده های خوشمزه را مملو از گوشت چرخ کرده , تخم مرغ یا پنیر می کند . همچنین می توانید از طعم گوشت بره در کوفته (kofteci) , سیرابی در اشکم بچی (iskembeci), سوپ در شورباکی (Corbaci)و پودینگ شیر در موهابلی (Muhallrbici)سی لذت ببرید . بوفه نیز کیوسکی خیابانی است که اسنک و نوشیدنی است بدون الکل می فروشد .

در جهانگرد بخوانید :
نکاتی برای خانم های جوانی که به تنهایی سفر می کنند

kofteci

چه غذایی بخوریم ؟

مزه (پیش غذا)

مزه نامی است که به مجموعه اشتها اورهای سرد و گرم داده می شود . مزه معمولا در سینی سر میز یا صندوقی شیشه ای سرو می شود که میتوانید در میان انواع غذاها , برای خود انتخاب کنید . پرطرفدارترین انها کروفاسولی (Kuru Fasulye) (لوبیا سفید در سس گوجه فرنگی ),پاتلیکان گیراز تماسی (Patlican Kizartmasi)(بادمجان سرخ شده در در روغن زیتون و سیر ), شاک شوکا (saksuka) (بادمجان , گوجه فرنگی و فلفل تند در روغن ) , کاسیک(Cacik) (ماست با خیار و سیر) بیبر دلماسی(فلفل سبز پر شده با برنج , کشمش و دانه کاج ) , سیگارا بورقی (جرولهای شیرین پر شده با پنیر )و انواع سالاد هستند .

Patlican Kizartmasi

چرکز تاووقو (Cerkez Tavugu ) (جوجه چرکسی ) یک غذای کلاسیک است که در ان جوجه شکم پر در سس گردوی پر شده و پابریکا (نوعی فلفل قرمز ) پخته می شود . مزه با نان سفید تازه سرو می شود تا روغن را جذب خود کند .

Patlican Kizartmasi

سوپ Carba

سوپهای ترکی معمولا غلیظ و مفصل هستند . دورگون شوربا ( Dugun Corbasi ) (سوپ عدسی , سوپ ابگوشت که با ابلیمو و فلفل قرمز خوش طعم و با تخم مرغ غلیظ شده است ) مرسیچک شوربا (سوپ عدس قرمز )یا ایشکمبه شوربا (سوپ سیرابی که گفته می شود در زمان خماری صبحگاهی است ) را امتحان کنید . ایشکمبه فروشها تا اوایل شبح بیدارند تا به شبگردان گرسنه که در راه خانه هستند پیاله های سوپ را سرو کنند .

Dugun Corbasi
Dugun Corbasi

غذاهای اصلی

از هرکس نام غذاهای اصلی ترکیه را بپرسید غیر از کباب , گوشت کباب و تنوری شده , نام دیگری نمی شنوید . متداولترین انواع آن شش کباب ( تکه های گوشت به سیخ شده که روی زغال کباب می شوند ) دونار کباب ( کباب چرخنده – توده ای گوشت تکه ای و چرخ کرده که چسبیده به یک محور عمودی کباب می شود ) ادان کباب ( گوشت چرخ کرده ادویه دار که روی سیخ کباب می شود ) و فیرن کباب ( فیله گوشت کباب شده روی است ) هستند .

در جهانگرد بخوانید :
نقشه مترو پاناما

مواد اولیه تازه

اجاق که در ماست خوابانده شده کباب اسکندر که یک نوع کباب دونار است که میان نان پیده با سس گوجه فرنگی و ماست قرار گرفته و روی ان کره قهوه ای ریخته می شود . چیفتلیک کباب کاسرول گوشت بره , پیاز و نخود فرنگی است . کوفته قلقلی با گوشت چرخ کرده معمولا با سس گوجه فرنگی سرو شده و کوفته نام دارد . یک غذای کلاسیک دیگر ترکیه که ارزش امتحان را دارد مانتارلی گوچ نام داشته و خورشی خوشمزه از گوشت نرم , قارچ , فلفل  , گوجه فرنگی و سیر است که در ظروف سفالی پخته شده و روی ان پنیر می ریزند .

غذای دریایی

دریاهای اطراف ترکیه مملو از ماهی بوده و رستورانهای کناردریا صید همان روز را می فروشند که قیمت انها مناسب با وزنشان می باشد . ماهی معمولا دوبرابر گوشت قیمت دارد . بنابراین گزینه ارزانی نیست .

ازمیان ماهی ها نوع مورد علاقه خود را پرسیده که بدانید پیش از پخته شدن چقدر هزینه برای شما دارد . برخی از انواع ماهی های خوش طعم شامل لورک (ماهی خاردار) باربونیا (شاه ماهی قرمز ) پالاموت(بونیتو)اوکومرو(ماهی ماکرو)و لوفو (کبود ماهی ) می باشند .

بهترین راه برای لذت بردن از خوردن ماهی ان است که ان را روی ذغال کباب کنید . اگر بخواهید  خدمتکاری استخوانهای ماهی را جدا می کند . حتما کیلیچ شیش (Kilic Sis)تکه های شمشیر ماهی به سیخ شده با پیاز , فلفل و گوجه فرنگی و کباب شده را امتحان کنید .

Kilic Sis
Kilic Sis

سایر انواع غذای دریایی که در مزه یافت می شوند عبارتند از : کالامار (ماهی مرکب ) اهتا پود (اختاپوس) گاریدس (خرچنگ) ساردالیا (ساردین) و میدیه (صدف خوراکی ) صدفهای خوراکی بصورت خوابانده در ارد و سرخ شده (میدیه تاوا)یاپرشده با برنج , دانه کاج , کشمش و دارچین (میدیه دولماسی ) سرو می شوند .

دسرها

میوه تازه اغلب پس از وعده غذایی سرو می شود : کارپوز ابدار (هندوانه )و کاوون (خربزه) ,کیراز (گیلاس) ,کالیست (زردالو) ,انسپر (انجیر) , دوت (توت) واریک (الوترش) .اما وقتی صحبت از دسر اماده میان باشد ترکهاعاشق شیرینی هستند . معروفترین این دسرها لوکوم (Delightترکی), ژله ای نرم با طعم گلاب که روی ان دانه شکر پاشیده می شود است .

در جهانگرد بخوانید :
رستوران و کافه هایی با طراحی داخلی خاص

یک دسر کلاسیک دیگر باقلوا است که از لایه های تو در توئی شیرین و نازک و پسته , بادام و فندق خرد شده تهیه می شود . یک فروشگاه پودینگ ترکی (Muhallebici) دسرهای شیری و برنجی مانند friut sultac  (پودینگ برنج سرخ شده ),  زرده (Zarde) ( پودینگ برنج با طعم زعفران ) و تاوک گوقسو (Tavuk Gogsu ) (ترکیبی از برنج , شیر , شکر و سینه مرغ )

Tavuk Gogsu
Tavuk Gogsu

سرو می کند . یک غذای متداول دیگر اشور Asure است نوعی حلیم شیرین تهیه شده از حبوبات و تکه های میوه و گلاب می باشد .

Asure
Asure

نوشیدنیها

نوشیدنی ملی ترکی چای است . این نوشیدنی در سر تا سر روز و در فروشگاهها , کافه ها و دفاتر استفاده می شود و چرخهای تجاری و بسیاری از سبک و کارها را به راه می اندازد . اگر برای خرید یک فرش در بازار بزرگ چانه بزنید پیش از رسیدن به توافق دو تا سه تا لیوان چای به شما تعارف می شود . چای معمولا به صورت تلخ و غلیظ در لیوانهای کوچک لاله مانندی سرو می شود .

نوشیدنیها

قهوه ترکی نیز غلیظ و سیاه بوده و به صورت کاملا خرد شده و فنجان اسپرسو و به همراه اب در کنار ان سرو می شود . شکر در حین دم کشیدن به ان اضافه می شود بنابراین می توانید انواع قهوه ساده ( بدون شکر ) قهوه اورتا ( شیرین ) یا قهوه چک شکر لی ( خیلی شیرین ) را سفارش دهید . چند لحظه صبر کنید تا دانه های قهوه ته نشین شوند و حواستان باشد که ته فنجان را ننوشید . اگر قهوه فوری می خواهید باید نسکافه سفارش دهید .

نوشیدنیها

بهتر است از نوشیدن آب شیر خودداری کرده و اب معدنی در بطری بنوشید . اب معدنی در همه جا در دسترس است . معدن سویو اب معدنی گازدار است , ممباسویو نیز همان اب معدنی می باشد . ایران دوغ یک برطرف کننده عطش است که ترکیبی مساوی از ماست و اب معدنی می باشد که برای افزودن طعم به ان کمی نمک می زنند . این نوشیدنی که به خودی خود نیز نشاط اور است به همراه وعده های غذایی نیز استفاده می شود . اب پرتغال تازه ( پرتکال سوتو ) نیز در فصل مناسب در همه جا در دسترس است . نوشیدنی ملی رازیانه بنام راکی می باشد . این نوشیدنی غیر الکلی به عنوان اشتها اور مصرف شده و در طول صرف غذا نیز ان را می نوشند . باید ان را بصورت ترکیب مساوی با اب یخ و یک لیوان اب در کنار ان نوشید ( وقتی با اب ترکیب می شود به رنگ سفید صدفی در می اید بنابراین به ان اصلان سوتو – شیر حیوان شیر گفته می شود) .

در جهانگرد بخوانید :
معروف ترین غذاهای محلی دبی

نوشیدنیها

ماءالشعیر ترکی نیز عالی است . محبوبترین (و ارزانترین ) برندها افس پیلسن است که در استانبول تهیه شده و در تمام رستورانهای کشور فروخته می شود . مارک های وارداتی نیز متداول هستند .

1+
تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید