راهنمای غذایی در سفر به استانبول – قسمت اول

0
1257

زمانی که وارد استانبول می شوید , سنسور گرسنگی تان ناخودآگاه فعال می شود و معده تان به طرز مشکوکی به قار و قور می افتد ! باور کنید که اکثر توریست ها در استانبول همیشه گرسنه اند ! پس اگر قصد رژیم دارید و قرار است رژیم لاغری را شروع کنید , بگذاریدش برای شنبه ی معروف بعد از سفر که اولین سوغات مشهور استانبول ,(اضافه وزن) است. البته ترک ها عادت بسیار خوبی دارند و آن اینکه سبد غذاهای گیاهی شان بسیار گسترده است . برای اینکه در خواندن منوی رستوران ها دچار مشکل نشوید , یک منوی مفصل از غذاهای متفاوت در انتهای بخش (دیلماج)گذاشته ایم که در زمان گرسنگی به دادتان برسد . دعای خیر , فراموشتان نشود !!!

اسکندر کباب
اسکندر کباب

1- از جناب اسکندر کباب تا ساندویچ دونر !

اگر استانبول را بدون اسکندر کباب  تجربه کنید , مثل این است که مشهد را بدون شیشلیک و اصفهان را بدون بریانی ترک کرده باشید . این غذا شامل لایه ای نان ترکی است که برش خورده و روی آن ورقه های نازک گوشت دونر قرار گرفته و همراه با سس مخصوص قرمز و کره ی حیوانی سرو می شود .کنار آن کمی ماست پرچرب و یک فلفل کبابی (که گاه تند است) می گذارند . یک اسکندر خوب,در یک رستوران خوب , معمولا بین 12 تا 25 لیر بها دارد . اگر سرآشپز سراغ تان آمد و یک روغن گردان هم دستش بود , می توانید از او بخواهید که کمی از آن کره ی داغ شده بر روی آن بریزد تا تمام سلول های بدنتان لذت ببرید .

کوفته ترکی
کوفته ترکی

2 – کوفته

کوفته در ترکیه هیچ ربطی به کوفته در ایران ندارد ! کوفته ترکی همان کباب تابه ای خودمان است که البته با گوشت گوساله درست می شود و سبزی و ادویه ی مخصوص دارد . البته کوفته ی مرغ , ماهی و گوشت گوسفند هم وجود دارد . کوفته را با سیب زمینی سرخ کرده , پیاز ,جعفری و نان سرو می کنند و قیمتی بین 8 تا 20 لیر ترک – بسته به نوع رستوران – دارد . به مغازه ی کوفته فروشی هم (کفته جی) می گویند .

در جهانگرد بخوانید :
مراکز خرید کوالالامپور – قسمت دوم

کباب استانبولی

3 – انواع کباب

در منوی رستوران های شهر , تعداد زیادی کباب وجود دارد ; (آدانا کباب) , (اورفاکباب) , (شانلی کباب) و (یورت کباب) همه شان شبیه کباب کوبیده ی خودمان است , ولی با ادویه و طعم های متفاوت , کباب های استانبولی را از دست ندهید ; همه شان خوشمزه اند , اما آدانا کباب شهرت بیشتری دارد . بیشتر این کباب ها با گوشت گوساله تهیه می شود و کمی تندند , زیرا فلفل قرمز پای ثابت غذای ترکی است . قیمت این کباب ها 10 تا 20 لیر ترک است . یک سیخ هم بیشتر نیست ; فکر نکنید ایران است و دو سیخ کباب با گوجه اضافی برایتان می آورند ! کنار بشقاب هم کمی بلغور گندم یا برنج سفید به همراه سبزیجات پخته می گذارند , البته اگر عشق برنج هستید , حتما به پیش خدمت سفارش کنید که برایتان پلو بیاورد . استانبولی ها چند فقره هم کباب گوسفندی دارند . مشهورترین آنها (پیرزولا) است که شبیه شیشلیک است ; البته با طبخی متفاوت ومزه ای متمایز . این غذا تقریبا یکی از گرانترین غذاهای کبابی شان است و قیمتی بین 25 تا 60 لیر دارد . کباب چنجه ی گوسفندی شان هم لذیذ است و بین 12 تا 30 لیر قیمت دارد. اگر از غذای گوشت قرمز خسته شده اید , جوجه کباب هم در استانبول انتخاب لذیذی است .

2+
تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید