معرفی ژئوپارک قشم

0
1007

با توجه به اهمیت ژئوپارک قشم که اولین ژئوپارک ثبت شده در ایران است , هشت ژئو سایت آن به اختصار در زیر شرح داده می شود :

1 – دره ستاره ها

اگر چه این سایت در خارج از محدوده ی جغرافیایی ژئوپارک قرار دارد ولی با توجه به زیبایی منطقه و همچنین ساختار ژئومورفولوژی (زمین ریخت شناسی) خاص آن به عنوان یکی از سایت های اصلی ژئوپارک مورد پذیرش یونسکو قرار گرفت . دره ستاره ها از لایه های رسوبی بسیار نرم و فرسایش پذیر از جنس مارن که یک لایه ماسه سنگ آهکی بر روی آن قرار گرفته است , تشکیل شده است .

دره ستاره ها
دره ستاره ها

2 – بام قشم

دشتی زیبا که از فراز آن چشم اندازی فوق العاده بر ساحل شمالی و جنوبی جزیره وجود دارد . فلاتی پهناور با ارتفاع بیش از 120 متر که در بخش مرکزی جزیره قشم واقع شده است .از بالای بام قشم می توان جنگل حرا , دره تندیس ها و خلیج فارس را از شمال و جنوب جزیره قشم مشاهده کرد که چشم اندازی بسیار زیبا و بی نظیر را داراست .

بام قشم
بام قشم

3 – دره تندیس ها

دره تندیس ها یکی دیگر از سایتهای ژئوپارک قشم می باشد که سطح آن غالبا از ترک های گلی پوشیده شده است .در این دره از سنگ , به وسیله فرسایش تندیس هایی تراشیده شده که چشم اندازی بسیار زیبا را در منطقه ایجاد کرده است .

دره تندیس ها قشم
دره تندیس ها قشم

4 – تنگه چاه کوه

در این سایت دو تنگه عمود برهم قرار دارد . تنگه ای باریک با دیواره های عمودی و با اشکالی اعجاب آور . با عظمتی که گویا هنرمندی خلاق بر پیکر این دیواره ها ایجاد کرده است .فاصله این دیواره ها در قسمت هایی حتی تا یک متر هم می رسد .به دلیل اینکه کف این تنگه بعد از هر بارندگی محل جاری شدن آب می باشد , مردم محلی برای استفاده از این آب اقدام به حفر چاه در کف آن نموده و به همین دلیل نام چاه کوه را برای این تنگه انتخاب نموده اند .

در جهانگرد بخوانید :
بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی - اردبیل گردی
تنگه چاه کوه
تنگه چاه کوه

5 – دولاب 

بر کوهپایه شمالی گنبد نمکی (نمکدان) منطقه دولاب قرار دارد . باران ها و رگبارهای فصلی شبکه ای از آبراهه ها و رودهای فصلی را در بستری از مارن و ماسه ایجاد نموده است که عمق بعضی از آنها به بیش از 20 متر می رسد . این شبکه آبراهه بسیار پیچیده و تودرتو است به گونه ای که افراد غیر آشنا به منطقه در آن گم می شوند . بعد از بارندگی بهترین زمان بازدید از این منطقه می باشد .

دولاب قشم
دولاب قشم

6 – کوه نمکدان 

محل نمکدان یکی دیگر از جاذبه های علمی گردشگری ژئوپارک قشم می باشد . طولانی ترین غار نمکی جهان ( به طول 6 هزار متر ) در این گنبد قرار دارد . همچنین وجود چشمه های نمک و سفید پوش کردن دره ها و زمین های اطراف این گنبد چشم اندازی رویایی به منطقه داده است . در این منطقه انواع سنگ های رسوبی , دگرگونی و آذرین را می توان یافت که جهت پژوهش ها و تحقیقات کانی شناسی ( پترولوژی ) یا سنگ شناسی می تواند مورد مطالعه قرار بگیرد .

کوه نمکدان
کوه نمکدان

7 – دره شور

این تنگه در مرکز تاقدیس سلخ واقع شده است . مردم محلی به آن تنگ مکینه یا هوباد می گویند . دره شور نامی است به دلیل زحمات بی شائبه مهندس بیژن فرهنگ دره شوری برای این منطقه انتخاب شده است . از منظر زیبا شناسی دو ویژگی دره شور بیش از هر چیز دیگری خودنمایی می کند :

  • ویژگی ژئومورفولوژی (زمین ریخت شناشی) چشم اندازی رویایی به آن داده است . وجود هزاران آبراهه زیبا بر روی دامنه های احاطه کننده دره و تپه ماهورهای مارنی و آهکی در میان آن به همراه آرامش و سکوت دائمی آن هر بیننده ای را به آرامشی عمیق خواهد رساند .
  • وجود چشمه های سولفور نیز نقش و نگاری شگرف به دره داده گویی هنرمندی چیره دست آن را به تصویر کشیده است . البته این تنها ویژگی این چشمه ها نیست و خاصیت درمانی آن سالانه هزاران نفر از بومیان منطقه را به سوی خود می کشاند .
در جهانگرد بخوانید :
آشنایی با بوم گردی قشم
دره شور
دره شور

8 – کورکورا کوه

کورکورا کوه در مجاورت روستای گیاه دان  قرار دارد . البته این ژئو سایت نیز خارج از محدود اصلی ژئوپارک قرار دارد , ولی با توجه به زیبایی منطقه به عنوان یکی دیگر از سایت های اصلی ژئوپارک مورد قبول یونسکو واقع شده است . ساختار عمومی منطقه تپه ماهورهایی است که بیشتر از جنس مارن و به دلیل فرسایش توسط آب های جاری دره ها و تنگه های بین آنها ایجاد شده است .

2+
تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید