نقشه مترو استکهلم

0
1968

شهر استکهلم (Stockholm)، بزرگ‌ترین شهر کشور سوئد است و عنوان پایتخت این کشور را هم به دوش می‌کشد. ‌شبکه‌ی خطوط مترو عظیم این شهر، یکی از پیچیده‌ترین خطوط حمل‌ونقل جهان را تشکیل می‌دهد و با طولی معادل ۱۱۰ کیلومتر (۶۵ مایل)، در کنار طولانی‌ترین خطوط مترو جهان نظیر مترو نیویورک قرار می‌گیرد.

مترو این شهر دارای ۱۰۰ ایستگاه مختلف است که طرح زیباسازی خلاقانه‌ی موردبحث ما، در بیش از ۹۰ ایستگاه آن انجام شده است. مسئولان زیباسازی ایستگاه‌های مترو استکهلم، به‌جای آن‌که به روش‌های سنتی و تکراری نصب تابلو و مجسمه روی بیاورند، سعی کرده‌اند به شیوه‌ای جذاب، فضای مترو را به یک جهان فانتزی تبدیل کنند.

برای انجام این پروژه، بیش از ۱۵۰ هنرمند مختلف گرد هم آمده‌اند و با حکاکی، ایجاد طرح‌های برجسته، نقاشی و رنگ‌آمیزی، موزاییک‌کاری و چسباندن قطعات مخصوص، به هرکدام از این ایستگاه‌ها هویت جدیدی داده‌اند. این طراحی‌ها به‌قدری زیبا و مسحورکننده هستند که بازدیدکنندگان خارجی که برای اولین بار آن‌ها را می‌بینند تا چند دقیقه محو تماشای آن‌ها می‌شوند و فراموششان می‌شود که برای سوار شدن به مترو به آنجا آمده‌اند!

البته برای جذابیت بیشتر، هرکدام از این ایستگاه‌ها با توجه به فضا و اتمسفر سورئالشان، یک نام ویژه هم دارند: مانند ایستگاه‌های «شاخه‌های انگور»، «پرنده‌ی آزاد»، «بهشت در کنار تو»، «زیر رنگین‌کمان»، «یک روز سرد در جهنم»، «شب قضاوت»، «زرد» و «لوله‌ها»؛ هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد، این‌طور نیست؟
به‌تازگی هنرمندی به نام کانر مک نیل (Conor MacNeill)، تصاویر زیبایی از این ایستگاه‌های مترو غیرعادی را تهیه‌کرده و در صفحه‌ی شخصی خود در اینستاگرام قرار داده است.

 

 

تصاویری از مترو استکهلم

مترو استکهلم

 

مترو استکهلم

مترو استکهلم

مترو استکهلم

مترو استکهلم

مترو استکهلم

مترو استکهلم

مترو استکهلم

مترو استکهلم

مترو استکهلم

مترو استکهلم

1+
تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید