پترا

0
705

شهر ماسه سنگی تماشایی پترا در قرن سوم پیش از میلاد توسط نابائیان ها ساخته شد، که کاخ ها، معابد، مقبره ها، انبارها، و اصطبل هایی را در صخره های سنگی نرم ایجاد کردند. امروزه به میراث فرهنگی تبدیل شده که شهرت زیادی دارد. کافی است بگویید که بازدید از جردن بدون صرف حداقل دو روز گشت و گذار در این شهر زیبای باستانی تکمیل نخواهد شد. می توان از طریق شهر باستانی مجاورش به نام وادی موسی به آن رفت که محل سکونت و حمل و نقل بوده است.


پترا


نقشه پترا بر روی گوگل مپ

نابائیان ها، به عنوان جامعه ای از سازندگان ماهر با مهارت هایی در زمینه مهندسی هیدرولیک، تولید آهن آلات و خالص سازی مس، از پترا بود که مسیرهای تجاری از دمشق به عربستان را به دست گرفتند و از کاروان هایی که از قلمرو نابائیان عبور می کردند، مالیات می گرفتند. به احتمال زیاد زلزله سال ۵۵۵ میلادی علت از بین رفتن شهر بوده است، اما خوشبختانه بسیاری از سازه های برجسته پترا هنوز هم باقی مانده اند و آن را تبدیل به گنجینه ای از شگفتی های معماری کرده اند که در امتداد مسیرهای پیاده روی مختلف واقع شده است.

پترا
شهر در امتداد دیواره بلند سیگ به طول ۱.۲ کیلومتر، ترکی در میان صخره ها واقع شده که ناشی از نیروهای تکتونیکی است. زمانی که تصور می کند سیگ پایانی ندارد، تصویر خیره کننده پترا را مشاهده خواهید کرد، گنجینه ای که محلی ها آن را به عنوان ال خزانه می شناسند. آرامگاهی که از آهن لند ماسه سنگی ساخته شده است، گنجینه نام خود را از این اعتقاد مردم محلی گرفته است که یک فرعون مصری، گنجینه خود را در بالای اورن پنهان کرده است. ستون ها، زیرستون ها و پایه های ساخته شده به سبک یونانی آن به واقع نمونه ای از هنر سنگ کاری هستند.

در جهانگرد بخوانید :
کلات نادری - خراسان گردی

پترا
از گنجینه، مسیر به سمت سیگ دیگری می رود، که به خاطر بیش از ۴۰ مقبره ای شهرت دارد که به عنوان خیابان فکیدز شناخته می شوند. پیش از رسیدن به تئاتر ۷۰۰۰ صندلی آن، متوجه مجموعه ای از پله ها در سمت چپ خواهید شد. این پله ها به سوی کاخ فوقانی برای قربانی کردن می روند، قله ای مقدس، که رفتن به آن آسان است اما ۴۵ دقیقه زمان می برد. در سمت دیگر کوهستان از میان آرامگاه های گاردن ، رومن سلجر و باغ تریکلینیم عبور می کنید و اگر مستقیم بروید به خیابان فکیدز باز خواهید گشت، که در نزدیکی تئاتر واقع شده است.

پترا
تقریباً در مقابل تئاتر، مجموعه دیگری از پله ها را مشاهده خواهید کرد که به مجموعه ای زیبا از نماهایی منتهی می شوند که بر روی صخره های فوقانی ایجاد شده اند. این نماها متعلق به آرامگاه های سلطنتی هستند و نه تنها به خاطر آن که یکی از زیباترین نمونه های حکاکی در پترا هستند، بلکه به خاطر اینکه دسترسی به یکی دیگر از مکان های مرموز شهر را امکان پذیر می کنند، ارزش بازدید را دارند.

پترا

برای صعود به زمین های مسطح بالای آرامگاه های سلطنتی (سفری یک ساعته)، از آرامگاه اورن عبور کنید که ایوانی قوسی شکل داشته و پس از آرامگاه سه طبقه پالاس از پله ها بالا بروید. اگر فروشنده چای را مشاهده کردید از او بخواهید تا نمای گنجینه را به شما نشان دهد. از راهی که آمده اید بازگردید و یا به دنبال مجموعه ای از پله های فرسوده بگردید که به گذرگاهی در آرامگاه اورن منتهی می شوند.

پترا
به تئاتر بازگردید، مسیر اصلی در امتداد خیابان کولن نورد به سمت غرب می رود، که زمانی پر بود از فروشگاه ها، از امتداد مسیر عبود کرده تا به آرامگاه گریت (بزرگ) و آرامگاه وینگد لاینز برسید که در طرف مقابل وادی قرار گرفته اند. در انتهای خیابان کولن نورد، در سمت چپ، معبد نابائیان  قرار دارد که محلی ها آن را با نام قصر ال بینت یکی از معدود سازه-های باقیمانده در پترا می شناسند.

در جهانگرد بخوانید :
10 جاذبه توریستی اردن

پترا
مسیر از قصر ال بینت به دو رستوران منتهی می شود، که هر یک در یک سمت وادی قرار گرفته اند. رستوران سمت چپ، رستوران نابائیان تنت و سمت راستی رستوران باسین است که هر دو انواع مختلفی از سالاد و غذاهای گرم را ارائه می کنند. اگر این مکان ها مورد پسند شما نبودند، مغازه های بسیاری در اطراف وجود دارند، که می توانید از آن ها آب، چای گیاهی، و یا میان وعده های کوچک خریداری کنید.

پترا
در پشت رستوران نابائیان تنت، تپه کوچک ال هابیس (زندان) قرار گرفته است. مجموعه ای از پله ها تپه را دور زده و می توانید منظره ای زیبا از وادی سیاق را مشاهده کنید. در نهایت به مجموعه دیگری از پله ها در بالای تپه و به محل قلعه ویران شده صلیبی می رسید که در سال ۱۱۱۶ میلادی ساخته شده بود. مناظر اطراف پترا بسیار زیبا هستند. یک ساعتی را صرف گردش در اطراف تپه و رسیدن به قلعه کنید.

پترا
در کنار رستوران باسین مسیری به سوی وادی سیاق وجود دارد و آغاز مسیری پر پیچ و خم است که از یکی از دوست داشتنی ترین کوه های پترا به نام مناستری بالا می رود. می توان با استفاده از پله هایی که روی سنگ های تراشیده شده اند، به مناستری رسید که در زبان محلی به نام ال دیر شناخته می شود (۴۵ دقیقه زمان می برد تا به بالای آن برسید)، و بهترین زمان برای بازدید از آن اواخر ظهر است که پایین رفتن خورشید سبب زیبایی رنگ های ماسه سنگ ها می شود.

پترا

این مکان که حدود ۸۶ سال قبل از میلاد، با نمای عظیم خود به عنوان یک آرامگاه ساخته شد و احتمالاً بیشترین استفاده از آن در دوران بیزانس و به عنوان کلیسا بوده است (با توجه به نامش). ۱۰ دقیقه را برای پیاده روی میان دو تپه نزدیک صرف کنید. از اینجا می توانید اشکال سنگی خارق العاده پترا، جبل هارون و حتی وادی عربا را مشاهده کنید. در مسیر پایین، آرامگاه لاین را در انتهای گذرگاه مشاهده خواهید کرد.

در جهانگرد بخوانید :
حافظیه - فارس گردی

نقشه توریستی پترا

نقشه توریستی پترا

تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید