گشت و گذار در ییلاق سوباتان در گیلان

0
1191

سوباتان منطقه ییلاقی در شهرستان تالش است که به دشت های سبز , گیاهان زیبا و رنگارنگش معروف شده . سکوت و آرامش همراه با هوای مطبوع و کلی مناظر دیدنی زیبا از دریاچه و دشت وآبشار تا کوه و غار و … همگی را می توان یک جا درسفر به سوباتان دید و لذت برد .

 

ییلاق سوباتاندر ارتفاعات سوباتان که 1900 تا 2500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد ، تابستان هم لکه هایی از برف دیده می شود و به همین دلیل اواخر پاییز ساکنین آن که اکثراً دامدار هستند به جنگل های دامنه البرز و سواحل خزر (لیسار)کوچ کرده و فقط 3 خانوار در روستای ییلاقی هونی یش باقی می ماند . ساری داش (سنگ زرد) ، آلچالق (پارک طبیعی درختان آلوچه) ، هاچا داش (جایی که نوک کوه بصورت دوشاخه در آمده) ، چمنزار وسیع بیده پشت ، غار طبیعی گنجخانه ، بازارچه سنتی ، نمایشگاه مردم شناسی عشایری ، چشمه باتمان بولاق بین سوباتان و آسبومار و ییلاقات بالادستی ساری بولاق و چم چمی و باغدا گول (محل اقامت ایل شاهسون اردبیل) و دریاچه زیبای نئور از نقاط جالب و دیدنی این منطقه می باشد .

s1%20(84) ییلاق سوباتان به دلیل ویژگیهای خاص طبیعی مورد توجه توریستهای طبیعت گرد قرار گرفته و سالانه هزاران توریست داخلی و خارجی از این منطقه زیبا بازدید میکنند . سوباتان هتل و اقامتگاه رسمی ندارد و مردم خونگرم سوباتان در خانه های خود از این مسافران پذیرایی می نمایند.

ییلاق سوباتانبه دلیل شغل اصلی مردم در این منطقه که دامداری است , شیر , ماست ,گوشت قرمز , روغن حیوانی , پنیر و دیگر محصولات دامی سوغات سوباتان محسوب می شود .

ییلاق سوباتانالبته ییلاق سوباتان مهد گیاهان دارویی نیز هست از جمله : گلپر , کهلیک اوتی , توت فرنگی وحشی , تمشک , خشخاش , ازگیل کوهی , پامچال , سیب کال , ترشک , گوجه وحشی و …

ییلاق سوباتانییلاق سوباتان محل مناسبی برای زندگی اسب هاست و برای همین تعداد زیادی گله های اسب پرورشی د ر منطقه وجود دارد و مرداد ماه هر سال مسابقات اسبدوانی محلی در این منطقه برگزار می شود .

در جهانگرد بخوانید :
ده دریاچه شگفت انگیز در آمریکا - قسمت اول

نقشه راه سوباتان

ییلاق سوباتان

تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید