10 مورد از بهترین کافه‌ها و پاتوق‌های فضای باز در استانبول

0
1129

استانبول، شهری فریبنده است اما شهروندانش می‌دانند چگونه و در کجا به آرامش برسند. پینار هلال ووروکو ، 10 مکان را برای توقف به منظور خوردن قهوه، تماشای شهر و وقت‌گذرانی با مردم محلی، برمی گزیند.

Eminönü ferry docks
اسکله‌های کشتی امینونو – Eminönü ferry docks

اسکله‌های کشتی امینونو – Eminönü ferry docks
امینونو ساده‌ترین واژه برای مهارت نیست بلکه یک قطب پر هرج و مرج بر روی سواحل شبه‌جزیرة قدیمی با مناظر دیدنی و جذاب از هر طرف می‌باشد. جاذبه اصلی این مکان ساندویچ‌های ماهی سرخ ‌شده است که بر روی قایق‌های روشن رنگارنگی که به طور پیوسته بر روی آب در حرکت هستند، آماده می‌گردند و سپس بر روی میزها و صندلی‌های پلاستیکی کوچک بر روی اسکله خورده می‌شوند. فروشندگانی که در حال فروش ترشی، بلال، اجناس چرمی و ماشین‌های اسباب‌بازی برقی در لابه‌لای جمعیت هستند همانند دکل‌های کشتی و مرغ‌های دریایی به صداهای گوشخراش می‌افزایند.

Çorlulu Ali Paşa
کورلولو علی پاشا – Çorlulu Ali Paşa

کورلولو علی پاشا – Çorlulu Ali Paşa
کورلولو علی پاشا یک باغ چای مدرسه‌ای قرن 18 است که چند قدم با ایستگاه تراموای بیاضیت فاصله دارد. در طول روز، شما مردان پیری را در امتداد مسجد کنار درب باغ و در حیاط دودی و پر جنب و جوش خواهید یافت که غرق در روزنامه‌های چروکیده هستند چنان که گویی دود قلیان آنها را در بر گرفته است. هنگام شب، این ناحیة پوشیده از انگور که با فانوس روشن شده، با صندلی‌های چوبی کوچکی که در پیرامون میزهای تا سطح زانو پراکنده شده‌اند، با گفتگوها، دودها و نوشیدنی‌ها پر می‌شود. خود مدرسه دو ورودی و جزئیات زینتی گوناگونی دارد که می‌توان در آنجا خرید کرد.
• Yeniçeriler Caddesi 36/28، بیاضیت، +90 212 519 2341، هر روز از ساعت هفت صبح تا 2 صبح باز است.

 

Coffee and sheesha at Katmerler
قهوه و قلیان در کاتمرلر – Coffee and sheesha at Katmerler

قهوه و قلیان در کاتمرلر – Coffee and sheesha at Katmerler
یک آبادی کوچک از فروشگاه‌های قهوه و قلیان که دنباله‌ای از رایحه‌های تنباکوی میوه‌ای و صندلی‌ها و فانوس‌های روشن رنگی به شکل خیابان، نظر شما را جلب خواهد کرد. در حالی که هر قهوه‌خانه‌ای در این جمهوری قلیان، تقریباً به همان پیشنهادات یعنی طعم‌های متنوع قلیان، قهوه، چای و صفحه نمایش‌های تلویزیونی بزرگ می‌بالد، کاتمرلر یک پایگاه مشتریان وفادار دارد و به طعم هندوانه مطبوع خود می‌بالد. زمانی که جمعیت‌ها به جلوی صفحه‌نمایش‌های بزرگ در ابرهایی از دود دارای عطر شیرین مخصوصاً در شب‌هایی که فوتبال پخش می‌شود، هجوم می‌آورند، فروشندگان، راه خود را به داخل و خارج از منطقة آزاد، باز می‌کنند و برش‌های میوه، آجیل و غذاهای آماده را به عنوان کلیک‌هایی از انبرک‌های قلیان که با سر و صداهای شادی (یا خشم) ترکیب می‌شوند، پیشنهاد می‌دهند.
• Necati Bey Caddesi 81 ، بیوگلو

در جهانگرد بخوانید :
هر آنچه باید در مورد حمل و نقل عمومی در استانبول بدانید
Galata Konak Cafe
قهوه‌خانه کوناک گالاتا – Galata Konak Cafe

قهوه‌خانه کوناک گالاتا – Galata Konak Cafe
قهوه‌خانة کوناک از یک طرف با منظره‌ای از تنگة بسفر و شاخ طلایی و از طرف دیگر برج قرون وسطایی عجیب گالاتا، بیشتر از یک چشم‌انداز وسیع از شهری قدیمی، شما را مجذوب خود می‌کند. این قهوه‌خانه در طبقه بالایی یک ساختمان تاریخی سه طبقه واقع شده است. یک آسانسور کوچک، شما را به یک قهوه‌خانه نوستالژیک در یک محیط سربسته با صندلی‌های مخملی، چلچراغ‌ها و گرامافون‌ها و یک بالکن ساده با میزهای چوبی و صندلی‌های ترکه‌ای می‌برد که سهمی برابر از مردم محلی و گردشگران را روز تا شب به خود اختصاص می‌دهند. این قهوه‌خانه که از نظر انتخاب گستردة آب‌میوه‌های تازه گرفته شده و کیک‌ها به خود می‌بالد، برای صبحانه به همراه انتخاب بوفة یکشنبه باز است.
• Haci Ali Sokak 2/2، بیوگلو، +90 212 252 5346 ، galatakonakcafe.com. هر روزه از ساعت 8 صبح تا نیمه‌شب باز است.

İstiklal Street
خیابان استقلال – İstiklal Street

خیابان استقلال – İstiklal Street
قلب تپندة استانبول، خیابان استقلال در بیوگلو است که تجسمی از روح بی‌نظیر شهر محسوب می‌شود. هنگامی که راه خود را با تنه زدن در میان جمعیت‌هایی باز می‌کنید که با کت و شلوار، یونیفورم‌ مدرسه، کوله‌پشتی، دوربین و گیتار رد می‌شوند، با دیدن دروازه‌های غول‌پیکر دبیرستان گالاتاسارای نفسی بگیرید و با گرمای ملایم الکتریسیتة بصری و صداهایی که از ازدحام عابران پیاده، طنین می‌افکنند، لذت ببرید. در فصل پاییز یا زمستان، مقداری بلوط برشته بگیرید یا در صورتی که هوا گرم است، مقداری بستنی قهرمان‌ماراس از یک فروشندة شیک بگیرید که اجازه می‌دهد خودتان مخروط بستنی را پر کنید. و البته به خیابان‌های فرعی هم سر بزنید، کوچوک پاراماکاپی سوکاک ، بندرگاهی است که در آن، صداهای موسیقی راک زندة ترکی، پرتاب تاس بازی تخته‌نرد و بخار حاصل از جوشش دود قلیان با هم به گوش می‌رسند.

The House Café
قهوه‌خانه هاوس کافه – The House Café

قهوه‌خانه هاوس کافه – The House Café
طبقه اصلی هاوس کافه، دقیقه‌های حاصل از هرج و مرج خیابان استقلال را به درون گذرگاه تونلی قرن‌های قدیم که مکانی فریبنده در یک تونل هنری بوده و میزبان فروشگاه‌ها و قهوه‌خانه‌ها است، باز می‌کند. این قهوه‌خانه که با چلچراغ‌های بزرگ و دکوراسیون سفیدرنگ مزین شده، به دو قسمت تقسیم می‌شود: بار مشروب‌فروشی بالای زیرزمین که به عنوان یک انبار شراب مورد استفاده قرار می‌گبرد و میزبان رویدادهای خاص است و یک گوشة دنج و ساکت‌تر با میزهای چوبی کوچکی که با پنجره‌های بزرگ احاطه شده‌اند. جمعیت‌های امروزی، نوازندگان مشتاق و زوج‌ها را می‌توان در حال سیاست‌بافی، خواندن کتاب، لذت بردن از یک تفریح عاشقانه یا غرق در کارشان در این مکان شیک دو طبقه یافت که در فصل زمستان به یک سالن دی‌جی تبدیل می‌شود.
• Asmali Mescit 9، بیوگلو، +90 212 245 9515، thehousecafe.com. از ساعت 9 صبح تا 1 صبح باز است (جمعه و شنبه تا ساعت 2 صبح باز است)

در جهانگرد بخوانید :
5 جشنواره‌ و فستیوال معروف در استانبول
Pierre Loti Café, Halic
قهوه‌خانه پیر لوتی – هالیک – Pierre Loti Café, Halic

قهوه‌خانه پیر لوتی – هالیک – Pierre Loti Café, Halic
این وسوسه شرق بود که به طور مرتب، نام رمان‌نویس و افسر نیروی دریایی، پیر لوتی را که نام مستعار جولین ویاود فرانسوی است بر روی یک کافه که بر فراز تپه‌ای است که مشرف به منطقه شاخ طلایی است، گذاشت. شما می‌توانید با یک تراموای برقی که از ایوپ حرکت می‌کند و پیش از رسیدن شما به کافة پیر لوتی، از روی قبرستانی عبور می‌کند، به آنجا بروید که پس از معروف‌ترین قانون قرن نوزدهم، نام آن مجدداً تغییر یافت. قهوه توسط پیشخدمت‌هایی که لباس‌های سنتی از جلیقه‌های مخمل‌دوزی شده، شلوارهای سالوار و کلاه‌های قرمز منگوله‌دار به مشتریان داده می‌شود که این پیشخدمت‌ها در پیرامون بالکن برای خدمات‌رسانی به مشتریان در حال حرکت هستند و هنگام شب در مقابل نیم‌رخی از مناره‌های مسجد ایوپ می‌درخشند.
• Gümüşsuyu Balmumcu Sokak 1، ایوپ، +90 212 581 2696، از هشت شب تا نیمه شب باز است. تلفن تراموای برقی: TL2.10 (75p) . آخرین تراموا به ایوپ در ساعت 11 شب محل را ترک می‌کند.

Kumpir at Ortaköy shore
کومپیر در ساحل اورتاکوی – Kumpir at Ortaköy shore

کومپیر در ساحل اورتاکوی – Kumpir at Ortaköy shore
زمانی که در پای پل وسیع بسفر که اروپا را به آسیا متصل می‌کند، در حال استراحت هستید، بیشتر پیاده‌روهای سنگ‌فرش شده در این محدودة کوچک، شما را به سمت زنجیره‌ای از غرفه‌های کومپیر (سیب‌زمینی‌های شکم‌پر پخته‌شده) هدایت می‌کنند که توسط مردان جوانی تهیه می‌شوند که به عابرین خوش‌آمد می‌گویند. بر روی یکی از صندلی‌های پشت نیمکت‌های نزدیک مسجد سبک نوباروک اورتاکوی که روبروی بسفر است، بنشینید و با سیب‌زمینی‌های پرکالری شهر، ضیافتی برپا کنید.
• میدان کمپیرسیلر اورتاکوی

Ethem Tezçakar Kahveci
قهوه‌خانه اتم تزچاکار – Ethem Tezçakar Kahveci

قهوه‌خانه اتم تزچاکار – Ethem Tezçakar Kahveci
قابل پیش‌بینی است که بکیر تزچاکار که مالک نسل چهارم مغازه کافی‌شاپ بازار بزرگ است، یک یا دو چیز در مورد یک فنجان قهوه کاملاً دم‌کرده می‌داند و برای نسل‌ها، مغازه‌داران و صنعت‌گران، مزه قهوه‌ها و باقلواهای این قهوه‌خانه را چشیده‌اند. این مغازة ساده که در قسمت پایین خیابان بزرگ راگ واقع شده، میزبان بازرگانان پرچانه 4000 فروشگاه بازار سرپوشیده در تمام روز است و به آنها خدمات ارائه می‌دهد. فضای کوچک درون این قهوه‌خانه قادر به پذیرایی از بیش از 4 نفر نیست و با نعلبکی‌های روکش‌دار نقره‌ای و مسی و فنجان‌ها و بشقاب‌هایی که در قفسه‌های شیشه‌ای به نمایش گذاشته شده‌اند، تزئین شده است.
• Halicilar Sokak، بازار بزرگ، دوشنبه تا شنبه از ساعت 9 صبح تا 7 غروب باز است.

در جهانگرد بخوانید :
راهنمای غذایی در سفر به استانبول - قسمت اول

Osmanli Kahvehanesi
قهوه‌خانه عثمانلی – Osmanli Kahvehanesi

قهوه‌خانه عثمانلی – Osmanli Kahvehanesi
تپه کاملیکا که همیشه یک مکان مطلوب در میان تمامی اهالی استانبول در طرف آسیایی آب محسوب می‌شود، یک چشم‌انداز کلی از شهر را در زمانی که به سمت دریای سیاه کشیده می‌شود، فراهم می‌آورد. اگر دقت کنید، یک قهوه‌خانه مصنوعی کوچک به نام قهوه‌خانه عثمانلی می‌بینید که در آن، صداهای موسیقی پیرامون یک فواره مرمری در وسط که با ناهارخوری‌های مخملی قرمز بورگوندی و طلایی و فرش‌های عثمانی احاطه شده‌اند، طنین‌انداز می‌شوند. اگر چیزی بیشتر از یک فنجان قهوه پر از کف بخواهید، بهتر است به یوروک کادیری (خیمة نومد ) بروید که یک کافه خیمه‌ای است و می‌توانید در آن به جوانان و خانواده‌هایی ملحق شوید که یک رقص خطی را که به هورون معروف است به نمایش بگذارید یا کل شب را به سلامتی مردم و موسیقی پاپ ترکیه، آواز بخوانید.
• Turistik Çamlica Caddesi 34، اوسکودار، +90 216 443 2217، yorukcadiri.com. در ضمن عصرها باید یک هزینه اضافی حدود 2 لیر هم برای موسیقی زنده بپردازید.

1+
تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید