نخستین عکس سلفی ایرانی

0
270

سلطان صاحبقران در نیم قرن پادشاهی خود بر ایران کارهای عجیبی را در کارنامه خود به یادگار گذاشت که یکی از مهمترین آنها در حوزه هنر، در مقوله عکاسی است، بطوریکه قبله عالم به شخصه از خدم و حشم و اولادهایش عکاسی کرده و تصاویر را نیز خود ظاهر می‌کرد.

سلفی گرفتن امروزه دیگر مقوله ای نیست که کسی از آن بیگانه باشد ولو اینکه برخی نیز وقت و جانشان را به خاطر همین سلفی‌ها از دست می‌دهند.

حال اینکه 136 سال پیش زیر گوش تهرانی‌های قدیم و در زمانی که هنوز جماعت ایرانی قاب چهره شان را در آینه‌های قجری ثبت می‌کردند، چهارمین شاه قاجار که لقب قبله عالم را یدک می‌کشید و دستی نیز در هنر و ذوق خط و نقاشی و عکاسی داشت، در کنار خدم و حشم و اولادهایی خود، نخستین عکس سلفی ایران و حتی یکی از قدیمی ترین عکس‌های سلفی دنیا را ثبت کرده است.

نخستین سلفی ایرانی
نخستین سلفی ایرانی

براین اساس هم اکنون نخستین عکس سلفی ایران که توسط ناصرالدین شاه قاجار در تالار آیینه کاخ گلستان در سال  1302 ه ق گرفته شده است، در کاخ گلستان به نمایش درآمده است.

گفتنی است نخستین عکس سلفی به‌شکل مدرن در اوایل سدهٔ بیستم توسط جوزف بایرون – مؤسس کمپانی عکاسی بایرون و بن فالک گرفته شده‌ است.

نخستین سلفی ایرانی
نخستین سلفی ایرانی

براین اساس پنج نفر از عکاسان کمپانی بایرونند در پشت بام مارسیو استودیو در خیابان پنجم نیویورک عکس سلفی می‌گیرند و این درحالی است که  کمپانی بایرون در سال 1892 میلادی در منهتن توسط جوزف بایرون تأسیس شده است.

نخستین سلفی ایرانی
نخستین سلفی ایرانی
تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید