چگونه در طبیعت با خرس روبه رو شویم ؟

0
1398

یکی از مواردی که ممکن است هنگام سفر و گردش در طبیعت با آن مواجه شویم، برخورد با حیوانات وحشی است که معمولا خطری برای انسان‌ها ندارند اما لازم است نکاتی را هنگام روبه‌رو شدن با آنها رعایت کنیم تا آسیبی به حیوانات یا خودمان نرسانیم.

مقالات مرتبط و کلیدی جهانگرد :

تمام حیوانات به طور غریزی از انسان می‌ترسند و سعی می‌کنند کمترین رویارویی و برخورد را با ما داشته باشند، هرچند که در چند دهه اخیر، به‌دلیل شکار و تخریب محیط زیست، جمعیت جانوری کشورمان کاهش چشمگیری داشته و باتوجه به چنین وضعیتی، دیدن جانوران در طبیعت، خوش شانسی بزرگی به شمار می‌رود.

چگونه در طبیعت با خرس روبه رو شویم ؟
چگونه در طبیعت با خرس روبه رو شویم ؟

خرس ها بیشتر مناطق کوهستانی و جنگلی ایران زندگی می‌کنند و با توجه به همه چیز خوار‌بودن آنها، بیشتر غذای خود را از میوه و ریشه درختان جنگلی به دست می‌آورند ولی به خوردن گوشت و عسل نیز علاقه زیادی دارند و شکار خود را از بین گوزن‌های بیمار و گرازها انتخاب می‌کنند


در مواجهه با خرس

قبل از هر چیز باید بدانیم که ما در طبیعت مهمانی ناخوانده هستیم و احترام به طبیعت و محیط زندگی حیوانات برما لازم است، پس باید از آسیب زدن به حیات وحش بپرهیزیم و آن را برای خود و نسل‌های آینده حفظ و نگهداری کنیم.

خرس ها بیشتر مناطق کوهستانی و جنگلی ایران زندگی می‌کنند و با توجه به همه چیز خوار‌بودن آنها، بیشتر غذای خود را از میوه و ریشه درختان جنگلی به دست می‌آورند ولی به خوردن گوشت و عسل نیز علاقه زیادی دارند و شکار خود را از بین گوزن‌های بیمار و گرازها انتخاب می‌کنند.

در جهانگرد بخوانید :
زیباترین ایستگاه های مترو در جهان - قسمت دوم
چگونه در طبیعت با خرس روبه رو شویم ؟
چگونه در طبیعت با خرس روبه رو شویم ؟

خرس‌های قهوه‌ای ساکن ایران معمولا 250 تا 400 کیلوگرم وزن دارند و در مقایسه با خرس های مناطق دیگر سبک وزن به حساب می آیند. محل زندگی آنها معمولا در میان صخره‌ها و شکاف سنگ‌ها و نیز کنده درختان تنومند است و اکثر‌ شب‌ها برای غذا خوردن بیرون می‌آیند.

چگونه در طبیعت با خرس روبه رو شویم ؟
چگونه در طبیعت با خرس روبه رو شویم ؟

چنانچه مجبور به اقامت شبانه در این‌گونه محیط‌ها شدید، به خاطر داشته باشید خرس‌ها حس بویایی قوی دارند، پس جایی را برای غذا خوردن و پخت و پز انتخاب کنید که با چادر شما حداقل 100 متر فاصله داشته باشد و از ریختن زباله و باقیمانده غذا در اطرافتان خودداری کنید


خرس ها همیشه خطرناک نیستند

خرس‌ها موجودات باهوشی هستند، اما در دفاع از توله‌های خود، بسیار خطرناک می‌شوند. هنگام کوهپیمایی در قلمرو خرس‌ها باید به این نکته توجه داشته باشیم که این جانوران در 2 صورت به انسان حمله می‌کنند؛ اول این‌که غافلگیر شوند و شما را به صورت ناگهانی مقابل خود ببینند و دوم در‌حال دفاع از توله‌ها یا لاشه شکارشان باشند . بنابراین بهتر است تا جایی که امکان دارد از وارد شدن به محل زندگی آنها بپرهیزید و هنگام حرکت در مناطقی که دید مناسبی نسبت به پیرامون خود ندارید‌ از سوت استفاده کنید یا چند وقت یک بار با صدای بلند فریاد بزنید تا حیوان از وجود شما آگاه شود و فرصت فرار داشته باشد.

چگونه در طبیعت با خرس روبه رو شویم ؟
چگونه در طبیعت با خرس روبه رو شویم ؟

دیدن جای پای بزرگ با چنگال‌های بلند یا ریشه و پوست کنده شده درختان یا ساقه شکسته شده گیاهان می‌تواند علامت وجود خرس در نزدیکی شما باشد. چنانچه مجبور به اقامت شبانه در این‌گونه محیط‌ها شدید، به خاطر داشته باشید خرس‌ها حس بویایی قوی دارند، پس جایی را برای غذا خوردن و پخت و پز انتخاب کنید که با چادر شما حداقل 100 متر فاصله داشته باشد و از ریختن زباله و باقیمانده غذا در اطرافتان خودداری کنید.


عصبانی اش نکنید

باید مراقب هر صدایی که ایجاد می‌کنید باشید و البته گوش‌هایتان را هم حسابی تیز کنید تا بتوانید نزدیک شدن خرس را تشخیص دهید. معمولا هیچ راهی وجود ندارد که مطمئن شوید خرس به شما حمله نخواهد کرد، ‌چون ممکن است خرس به هر نحوی از حضور شما باخبر شود و به سراغتان بیاید.

در جهانگرد بخوانید :
هر آنچه باید در مورد حمل و نقل عمومی در استانبول بدانید
چگونه در طبیعت با خرس روبه رو شویم ؟
چگونه در طبیعت با خرس روبه رو شویم ؟

اگر به هر دلیل‌ با یک خرس برخورد کردید، به هیچ وجه از تفنگ استفاده نکنید زیرا با شلیک شما، جانور، زخمی و عصبانی می‌شود و حتما مورد حمله قرار خواهید گرفت.

یکی از بهترین و ساده‌ترین ابزارها برای دفاع در چنین شرایطی، اسپری فلفل و گازهای اشک‌آور است. این ابزار باعث فرار خرس می‌شود و مهم‌تر این‌که آسیبی به جانور وارد نمی‌کند.

چگونه در طبیعت با خرس روبه رو شویم ؟
چگونه در طبیعت با خرس روبه رو شویم ؟

اگر با خرس رو به رو شدید، بهترین راه این است که خودتان را به مردن بزنید. رو به زمین دراز بکشید و دست‌ها را در هم قلاب کرده پشت گردنتان بگذارید. وقتی خرس شما را در این حالت ببیند،‌ به سراغتان می‌آید و با کنجکاوی شما را بررسی خواهد کرد.

در این صورت، پنجه‌های تیزش ممکن است شما را زخمی کند. اما در نهایت شما را رها می‌کند و می‌رود. وقتی در این حالت قرار بگیرید و سعی کنید همین حالت را حفظ کنید،‌ اندام‌های حیاتی شما از آسیب مصون می‌مانند، سر محافظت می‌شود، گردن محافظت می‌شود، قلب و اعضای درون شکم شما هم که آسیب‌پذیر هستند محافظت می‌شوند.

2+
تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید