آب درمانی , و معرفی انواع چشمه های آب درمانی در ایران

0
993

یکی از موهبت های این سرزمین برای مردمان آن آب های معدنی است که از دیرباز مورد استفاده آنان قرار می گرفته است . آنان به تجربه دریافته بودند که از این نعمت به خوبی استفاده کنند .سلاطین قدیم ایران نیز علاقه خاصی به استفاده از آب های معدنی داشته اند که آثار مسکونی ایجاد شده در کنار برخی از چشمه ها در دوران صفویه و قاجاریه گواهی است بر این مدعا .

بر طبق تعریف موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی وزارت صنایع , آب معدنی طبیعی به آبی کفته می شود که دارای املاح معدنی , عناصر جزئی و یا دیگر ترکیبات باشد , مستقیما از چشمه و یا نقاط حفر شده از طبقات زیرزمینی به دست آمده و دارای خواص بهداشتی و درمانی باشد .

دو ویژگی فیزیکی مهم چشمه ها عبارتند از آبده (مقدار آب حاصله از چشمه در واحد زمان است) و درجه حرارت آب آن , تقسیم بندی حرارتی چشمه ها به صورت زیر انجام می شود :

 • آب های خیلی گرم : بالاتر از 45 درجه سانتی گراد
 • آب های گرم : 35 الی 45 درجه سانتی گراد
 • آب های نیم گرم : 28 الی 35 درجه سانتی گراد
 • آب های معتدل : 23 الی 28 درجه سانتی گراد
 • آب های سرد : زیر 23 درجه سانتی گراد

دو عامل درجه حرارت و آبده چشمه های معدنی نقش مهمی در اهمیت درمانی و اقتصادی چشمه دارند . از نظر شیمیایی چشمه های آب معدنی به صورت زیر تقسیم می شوند :

 • آب های بی کربناته
 • آب های گوگردی عنصر اصلی تشکیل دهنده این دسته آب ها گوگرد است
 • آب های سولفاته
 • آب های کلروره سدیک
 • آب های آهن دار
 • آب های رادیو اکتیو

هریک از این آب ها در درمان نوع خاصی از بیماری موثر است . روش های درمانی مختلفی در استفاده از آب های معدنی وجود دارد که می توان به نوشیدن , حمام , دوش , شستشو , تزریق , گاز و بخار آب و گل های طبی اشاره کرد .

در جهانگرد بخوانید :
پل هفت چشمه - اردبیل گردی

البته متاسفانه بسیاری از چشمه های آب معدنی ایران بدون استفاده درست به رودخانه ها ریخته و یا به مصارف کشاورزی می رسند .

ایران دارای 40 منطقه و 350 چشمه آب معدنی بوده که عمدتا در دو رشته کوه البرز و زاگرس پراکنده اند . ولی به طور عمده چشمه های آب گرم ایران در 4 منطقه لاریجان , اردبیل , هرمزگان و رامسر قرار گرفته است .

چشمه قینرجه
چشمه قینرجه در مشکین شهر

اغلب این آ ب ها در هنگام خروج از خود رسوباتی به جای می گذارند یا در مورد آب های آهن دار به ایجاد رگه های فلزی منجر می شوند که گاه به رنگ ها مختلف در می آید و منظره ی بسیار زیبایی را به وجود می آورد . رسوبات حاصله از آب های معدنی که در مجرای خروجی یا در حوضچه آب تجمع پیدا می کنند ; معمولا ذرات ریزی هستند که به همراه جریان بالا روی آب از داخل زمین و یا در نزدیکی سطح زمین وارد آب می شوند و به صورت املاح مختلف و رنگ های گوناگون مانند اکسید آهن مشاهده می شود .ممکن است رسوبات حاصل از انحلال مواد موجود در سطح زمین در آب معدنی باشد که غالبا ایجاد گل و یا لجن هایی را می نماید که در درمان مفید است .

چشمه باداب سورت
چشمه باداب سورت

از چشمه های معدنی ایران که در مظهر رسوباتی به جای می گذارند می توان چشمه آهن لاریجان , باداب سورت و آب آهن آبعلی را نام برد که رسوبات مختلف آهن به رنگ های قرمز و زرد در اطراف مظهر به جای گذارده اند .

تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید