8 ترفند برای گرفتن عکسهایی فوق العاده با نوردهی طولانی مدت

0
191

در این نوشته من 8 ترفند را که برای گرفتن عکسهایی زیبا، با طرح مناسب و منحصر به فرد مورد نیازند را مطرح خواهم کرد تا از عکاسی لذت ببرید.
نوردهی طولانی مدت یک کار هنری واقعی در عکاسی است؛ یک منظره ساکن و معمولی می تواند به یک شاهکار پر تکاپو تبدیل شود به شرطی که هنگام عکس گرفتن از جریانات متحرک شاتر باز گذاشته شود. از این رو موج در ساحل به یک توده ابرمانند و حرکت چمنزار در باد به صحنه هایی شگفت انگیز تبدیل خواهد شد.
آنچه شما می بینید و آنچه در پایان وجو خواهد داشت، دو وضع متفاوتند و نتیجه اغلب مهیج است.
اما گرفتن عکسی به آن زیبایی می تواند این سوال را ایجاد کند که چه نیاز دارید تا با تمرکز بر آن یک عکس از منظره با نوردهی طولانی مدت بگیرید؟

8 ترفند برای گرفتن عکسهایی فوق العاده با نوردهی طولانی مدت
1- موقعیت خود را زیرکانه انتخاب کنید

قبل از اینکه حتی عکس از منظره تان را بگیرید، نیازهست درمورد هدف از عکستان و اینکه در چه محیطی علاقمندید عکاسی کنید تصمیم گیری کنید. خواه آن یک چمنزار باشد، یک منظره از دریا و یا بزرگراه شلوغ.
عکاسی با نوردهی طولانی مدت یک اصطلاح عکاسی است و درواقع توصیف یک جریان درون یک فریم است. کمی در مورد سوژه تان و برجسته کردن جریان (منظره ای) که مدنظر دارید فکرکنید. کمی وقت بگذارید و خیالبافی کنید که صحنه چگونه خواهد بود، چه بخش­هایی ثابت و چه بخش­هایی متحرکند.


2- صبور باشید و تا زمان مناسب حوصله کنید

8 ترفند برای گرفتن عکسهایی فوق العاده با نوردهی طولانی مدت
نوردهی طولانی بر اساس فرضیه خیلی ساده ای است و نیاز به عملکرد درست یکی از این دو مورد دارد: یا در ساعات طلایی روز که نور خیلی کم هست مثل اول صبح یا اواخر روز عکاسی کنید یا اینکه متعادل کننده به دوربین وصل کنید تا نور ورودی به لنزها را کم کند. دلیل نیاز به یکی از این دو این است که شاتر در مدت زمان طولانی تری باز مانده و یکی از سه گوشه را منحصراٌ در معرض نور قرار می دهد. وقتی که یک میزان نرمال نور به سنسور دوربین برسد، نوردهی زیاد تضمین خواهد شد. بنابراین نیاز دارید که یکی از متغییرها را برای کاهش میزان نور تغییر دهید.

در جهانگرد بخوانید :
لوازم ضروری برای مسافرت !

نوردهی طولانی- منظره

راه حل؟ در صبح خیلی زود یا غروب عکستان را بگیرید. هرچه بیرون تاریکتر باشد، شاتر می­تواند مدت بیشتری باز بماند و بنابراین پویایی بیشتری را در عکستان خواهید داشت. اگر موفق نشدید در این زمانها عکس بگیرید به یک فیلتر کاهنده نور نیاز دارید که این فیلتر ترجیحاً به گونه ای باشد که قادر باشد نور ورودی به لنز را با 10 وقفه یا بیشتر کم کند. این فیلترها همچنین بر درجه کیفیت و منحصربه فردبودن عکستان می افزاید چراکه به شما این امکان را می­دهد که با نوردهی طولانی در زمانهایی از روز عکسهایی بگیرید که انتظارش را ندارید.


3- لنزهای مناسب انتخاب کنید

8 ترفند برای گرفتن عکسهایی فوق العاده با نوردهی طولانی مدت
بدیهی است که قوانین سخت یا سریعی درمورد اینکه چه لنزی استفاده شود وجود ندارد اما بطور معمول مناظر با لنزهای با زاویه پهن گرفته می شوند تا منظره را وسیع کرده و حس غنی بودن را القا کند.
آیا شما می­توانید از یک منظره با لنز استاندارد 50 میلی متری عکس بگیرید؟ مسلماً می توانید. اما برای افزایش حس گستردگی در یک صحنه استفاده از لنز پهن تری موردتوجه است.توجه داشته باشید که هرچه بیشتر درون فریم عکس بگیرید، حاوی جنبش و پویایی بیشتری خواهد بود.
من شخصاً از لنز پانکک 4mm f/2.8 برای اکثر منظره ها استفاده می کنم. اگرچه به گستردگی آنچه دیگران استفاده می کنند نیست، اما فهمیدم که بمن یک زمینه میانه خوب با طول فوکال طویل و شکست خیلی کم می­دهد که معمولاً ویژگی یک شیشه خیلی پهن است.


4- از ابزار مناسب استفاده کنید

وقتی که ما درمورد طرح و نقشه عکس گرفتن صحبت می­کنیم، فرصت خوبی است که ابزار موردنیاز برای یک نوردهی طولانی مدت را هم مورد توجه قرار دهیم. در این رابطه شما به همان ابزاری نیاز دارید که برای دیگر عکیس گرفتن­های طولانی مدت نیاز هست.
یک سه پایه یک قطعه ابزار پرارزش برای هر عکاس منظره هست و برای نوردهی طولانی یک نیاز مطلق است. درمعرض نور قراردادن چندین دقیقه ای که برای تولید یک جنبش درون عکس موردنیاز است، نیاز به یک بیس و پایه برای دوربین دارد. کوچکترین تحرک می تواند سبب تیره و تارشدن شود که با طولانی و طولانی تر شدن زمان شاتر این تیرگی هم بیشتر می شود.
یک سه پایه محکم و مناسب بگیرید و مطمئن شوید چیزی در یکنواختی عکاسی خلل ایجاد نمی کند.
دیگر وسیله جانبی یک ریموت برای بازکردن شاتر است. هیچ عذری برای یک عکاس منظره برای نداشتن ریموت وجود ندارد. چرا که با ده دلار میتوانید یک ریموت تهیه کنید.
این باعث می شود که شاتر را بدون لمس بدنه دوربین فعال کنید و ویبراسیون هنگام کلیک شاتر را به حداقل می­رساند.

در جهانگرد بخوانید :
کشف اسرار ویرانه اولانتایتامبو

5- از تنظیمات درست استفاده کنید

8 ترفند برای گرفتن عکسهایی فوق العاده با نوردهی طولانی مدت
زمانیکه شما از نوردهی های طولانی مدت استفاده می کنید، نیاز دارید که دیگر بخش های سه بعد درمعرض قرارگیری نور را تنظیم کنید. بطورکلی این بدین معنی است که شما نیازدارید با حفظ وضوح، دیافراگم را متوقف کنید و ISOرا به کمترین میزان تنظیم کنید. این دو تنظیم به شما اجازه خواهد داد که مدت زمان نوردهی را بالا برده و برای ثبت جریانات در عکس زمان کافی باشد. همچنین سودمندی دیگری هم خواهد داشت؛ یک کاهش در (ISO) نویز و مصنوعی بودن تصویر را به حداقل می رساند و بیشترین کیفیت ممکن را به عکس شما می دهد. علاوه برا این، لنزها در رنج دیافراگم های میانی وضوح بیشتری خواهند داشت. استفاده از دیافراگم هایی مثل f/8، f/11 یا f/16 در سراسر زمینه عکس شما یک عمق و زیبایی می دهد و تصاویر واضحتر و روشنتر از آنچه با یک دیافراگم f/22 (بخاطر انکسار) گرفته می­شود، خواهد بود.

وقتی درحالت RAW عکاسی می کنید داده ها تا جایی که ممکن است جمع آوری می شوند و بنابراین بعدا میتوان ویرایش غیرمخرب انجام داد. عکس برداری در حالت RAW همچنین نیاز به وایت بالانس در عکاسی را ازبین می برد چراکه در حالت بعد از تولید هم می توان آن را تنظیم کرد.
اگر شما هنگام عکس برداری تنظیمات وایت بالانس را انجام دهید یک ایده خوب این است که پیش تنظیمات نور روز یا روش تنظیمات وایت بالانس مشتری را انتخاب کنید تا گرمی بالا را متعادل کند، این متعادل کردن گرمی در غروب و طلوع آفتاب زمانهای سرد روز هستند، بکار می روند.


6- تمرکز بر قطعه هنری خود

زمانی که ابزار و تنظیمات موردنیاز صورت گرفت، زمان آن می رسد که عکس خود را تدوین کنید.
عکس برداری شما چیست؟ جریان آب به شکل موج در اقیانوس؟ ترکیب خود را طوری تنظیم کنید تا بجای آسمان آب بیشتری را دربر بگیرد. آیا شما سعی بر تمرکز روی حرکت ابرها در آسمان دارید؟ پس بر آن صحنه درون فریم توجه بیشتری کنید تا آن را برجسته تر نشان دهید.

در جهانگرد بخوانید :
نخستین عکس سلفی ایرانی

7- جریانات را خیالپردازی و پیش بینی کنید

8 ترفند برای گرفتن عکسهایی فوق العاده با نوردهی طولانی مدت
عکس برداری از یک صحنه متحرک و تلاش برای گرفتن عکسی که در آن حرکت وجود دارد کمی پیش بینی نیاز دارد که تجسم کنید هدف در زمان گرفتن عکس کجا خواهد بود که بی شباهت به تیراندازی نیست.
ابرها درمدت عکس برداری چه مقدار دور خواهند شد؟ در چه جهتی؟ ترسیم کردن این قبل از کلیک شاتر تصویر نهایی را بهبود می بخشد.
برای مثال عکس برداری از جزر و مد و موج در ساحل، باید دانست موج در کجا پایان می­یابد و بسمت اقیانوس پسروی می کند تا ترکیب به درستی صورت گیرد. تماشای حرکتی که عکس می گیرید به پیش بینی محل ظهور نهایی عکس کمک می کند.


8- زیبایی را پس از تولید عکس افزایش دهید

8 ترفند برای گرفتن عکسهایی فوق العاده با نوردهی طولانی مدت
درنهایت پروسه پس از تولید را یادبگیرید.یک تصویر با نوردهی بالا که قبلاً با شکار چشمی گرفته شده ویژگی های ذاتی خودش را دارد، اما مهم است که وقت بگذارید و زیبایی تصویری را که قبلاً گرفته اید را بالا ببرید.
این عکس اولیه یک وایت بالانس سرد دارد، چون در صبح گرفته شده یا مصادف با غروب شده.
وقتی که در صبح زود یا غروب در حال عکاسی هستید جلوه ی رنگ تصویر شگفت انگیز خواهد بود اما ممکن است نیاز به بهبود دادن بعضی رنگها یا افزودن کمی سایه و روشن به عکس باشد.
زمانی که شما در ISO کم شروع به عکاسی می کنید، مسلماً نمی­توانید نویز را کاهش دهید و عکس نهایی شما وضوح خیلی کمی خواهد داشت.
بنابراین این 8 نکته کلیدی کلی روش گرفتن عکسهایی فوق العاده با نوردهی طولانی را به شما نشان می دهد. چه ترفندهای دیگری شما برای در حرفه عکاسی برای گرفتن عکسهایی بی نظیر استفاده می کنید؟ اگر مایل هستید آنها را در کامنتهای زیر بیان کنید و مطابق معمول اجازه دهید صدای شما شنیده شود.

در جهانگرد بخوانید :
سیری در جاذبه های گردشگری ایران

این هفته در dPS ما درمورد افکت های ویژه صحبت خواهیم کرد. نظرات دیگران را که قبلاً در اینجا منتشر کرده اند را چک کنید:

· چگونه در یک نوار کامل عکس بگیریم از میلکی وی

· یک سیم ظرفشویی گرد را آتش دهید- یک افکت ویژه از توتریل

· افکت ویژه- چگونه یک فلاش نوردهی چندگانه در یک قالب واحد درست کنیم

· یک خروار آزمون نور برای گرفتن افکت های ویژه در شب

· 26 عکس با افکت ویژه بی نظیر برای نشان دادن خلاقیتتان

· چالش عکاسسی ضعیف- افکت های ویژه

· سرنخ هایی برای عکاسی از سوژه ها برای خلق افکت ویژه

· چگونه یک فریم تزئینی به درخت انگور با استفاده از نوردهی ایکس به پوسته خارجی آن بیافزاییم.

تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید