قصر پوتالا ، بزرگترین قصر جهان

0
1128

لهاسا در چین واقع شده و یکی از مناطق خود مختار تبت می باشد. بازدیدکنندگان از این مناطق می توانند از جاذبه های تاریخی بسیار زیبای این منطقه نیز دیدن نمایند. برخی از این جاذبه ها، بسیار جذاب و دیدنی هستند، اما برخی همانند قصر پوتالا خاص و بی نظیر می باشند. سازه های مذاهب بودایی در تبت بسیار زیاد می باشد؛ این سازه ها از جمله نمادین ترین سازه های موجود در سراسر تبت می باشند. حال اگر قصد بازدید از این مکان را دارید، بدون بازدید از 1000 اتاق تشکیل دهنده این قصر، به سفر خود پایان ندهید.

مراحل ساخت قصر پوتالا

پادشاه سونگ سن گامبو (King Songtsen Gampo) تقریباً در قرن هفتم، این قصر را در همین محل کنونی خود ایجاد کرد . دو قلعه ی باستانی اولیه برای دو همسر خارجی پادشاه ساخته شدند. دالایی لاما (Dalai Lama) در قرن 17، ساختِ قصر و قلعه ی بزرگتر را آغاز نمود. در حقیقت نمای کنونی قصر، همان ساختمان ایجاد شده توسط دالایی لاما می باشد. طبق حرفهای نقل شده، ساخت و ساز این بنا 50 سال به طول انجامید؛ شاید پنجاه سال مدت زمان طولانی به نظر آید، اما اگر به عظمت و گستره این قصر نگاهی بیاندازید و اگر دوام باورنکردنی دیوارهای قلعه ها را مشاهده کنید، دیوارهایی که تا کنون پابرجا هستند، به این نتیجه خواهید رسید که این مدت زمان برای ساخت چنین بنایی زیاد نمی باشد.

پوتالا ، بزرگترین قصر جهانقصر پوتالا , اقامتگاه دالایی لاما

این قصر در طول تاریخ اقامتگاه دالایی لاما بوده است، وی ابتدا برای اقامت در طول سال و سپس تنها برای اقامت در زمستان از این مکان استفاده می کرد. قصر پوتالا تا زمان فرار دالایی لامای چهاردهم بعد از حمله ی چین در سال 1959، اقامتگاه دالایی لاما بوده است. پس از این دوران، این قصر به مرکز فعالیت دولت و فرمانداران حکومت تبدیل شد و به عنوان مرکز منطقه ی خودمختار چین به خدمت رسانی مشغول شد. این قصر اکنون به یک موزه تبدیل شده است.

در جهانگرد بخوانید :
تصاویری شگفت انگیز از جاذبه های توریستی کشور چین

پوتالا ، بزرگترین قصر جهان

قصر پوتالا , قصری مقدس

قصر پوتالا ، گاهی به عنوان دومین کوه پوتو (Putuo) نیز شناخته می شود. عبور رب النوع های مقدس از این مکان و سپس اقامتشان در کاخ دلیل این نامگذاری می باشد. در حقیقت، مردم عبور این افراد مقدس از این مکان و اقامتشان در کاخ را مقدس می پنداشتند. درک نقش مهم و تاثیر گذار این کوهها و ارتفاع آنها در تبت و این قصر، امری بسیار مهم می باشد. سه کوه در اطراف لهاسا قرار دارند. این کوه ها به عنوان محافظین تبت شناخته می شوند. این قصر بسیار مرتفع می باشد، همین امر او را به بزرگترین قصر جهان تبدیل ساخته است. مرتفع بودن این قصر از نزدیک بودن آن به مقدسات چیزی کم نکرده است. بازدید از این مکان مرتفع نیازمند برداشتن گامهای طولانی می باشد و در ارتفاع بسیار بالا حرکت بسیار دشوار می باشد، لذا بازدیدکنندگان باید پیش از بازدید خود را برای این شرایط آماده سازند.

پوتالا ، بزرگترین قصر جهاناعداد مقدس در قصر پوتالا

اندازه و گستره ی این بنا نمادین می باشد. به هنگام بازدید از این مکان، اعداد 13 و 1000 مرتباً در هر طبقه از این قصر تکرار می شوند. این اعداد مربوط به تعداد اتاق ها و فضای دقیق این قصر می باشد. در حقیقت این قصر از دو فضای مجزا تشکیل شده است؛ قصر سرخ و قصر سفید.

پوتالا ، بزرگترین قصر جهانقصر قرمز

قصر قرمز، مرکز قلعه و بلندترین بخش قصر می باشد. عبادت کنندگان و مطالعات مذهبی در این بخش انجام می شده است، بنابراین می توان از این قسمت به عنوان بخش مذهبی قصر یاد کرد. بقایای ساختمان ساخته شده در قرن هفتم، تنها درون قصر سرخ قابل مشاهده می باشد. چاپل مقدس (the Saint’s Chapel) و غار دارما (the Dharma Cave) در این بخش قرار دارند.

پوتالا ، بزرگترین قصر جهان

قصر سفید

اگرچه قصر قرمز از نظر مذهبی برجسته تر می باشد، اما قصر سفید هم بسیار جذاب و دیدنی می باشد. قصر سفید اطراف قصر سرخ قرار دارد. این بنا به گونه ای ساخته شده است که اگر از هر دو طرف قلعه به آن نگاه انداخته شود، همانند دو بال می باشد که گرداگرد قصر سرخ را فرا گرفته است. دقیقاً در همین مکان است که شما می توانید اقامتگاه دالایی لامی پیشین، اتاق های اداری و سایر اقامتگاه ها را مشاهده کنید. 698 نقاشی دیواری، حدوداً 10000 کتیبه ی نقاشی شده، مجسمه های متعدد و مجموعه ای بزرگی از اسناد مهم تاریخی در این مکان وجود دارند.

پوتالا ، بزرگترین قصر جهانگنجینه های گرانبها در قصر پوتالا

اگرچه دالایی لاما معمولاً از قصر پوتالا به عنوان محل زندگی خود یاد نکرده است، اما تعدادی از دست ساخت های بودائیان و گنجینه های محلی خلاف این موضوع را ثابت می سازند. طلا، متون مقدس و دست نویس بودایی متعلق به قرن ها پیش، عتیقه های چینی، هدایای مختلف ارائه شده به دالایی لاما از سوی مقامات، امپراطورهای چینی و شخصیت های مذهبی از جمله موارد مشاهده شده می باشند. هر کدام از مجسمه ها بیانگر موضوعی خاص می باشند، برای مثال شیرهای برفی قرار گرفته در نقاط ورودی و خروجی قصر، نشانه ای از محافظین قصر می باشند. این مجسمه ها زیبایی خاصی به معماری بینظیر این قصر بخشیده اند.

در جهانگرد بخوانید :
خیابان ولیعصر - تهران گردی

پوتالا ، بزرگترین قصر جهانبازدید از قصر پوتالا

بازدید از این قصر باید برنامه ریزی شده باشد، حداقل یک روز برای تماشای تمامی نقاط این کاخ مورد نیاز می باشد. به یاد داشته باشید که تعداد بلیط های بازدید، روزانه تعیین می شوند و محدود می باشد. بنابراین بازدیدکنندگان باید یک روز قبل، بلیط خود را تهیه و رسید خود را دریافت نمایند. در حقیقت با خرید بلیط از روز قبل، زمان بیشتری برای بازدید خواهند داشت و می توانند با فراغ بال از تمامی نقاط این کاخ دیدن نمایند. شما می توانید از راهنمای تور نیز استفاده کنید. اگر راهنمای تور همراه با خود ندارید، راهنمایان بسیاری نیز در این مکان حضور دارند؛ البته به یاد داشته باشید که با این محدودیت زمانی چه بازه ی زمانی را می توانید در این قصر صرف نمایید. توجه داشتید باشید که مشاهده ی اداب و رسوم و سنت بودائیان همراه با پوشش کلاه امری موجه نمی باشد. گرفتن عکس از درون کاخ امری غیر مجاز می باشد، این در حالی است که با عکسبرداری از مناطق بیرونی بسیار استقبال می شود.

2+
تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید