آیا در بریتانیا دین در حال از بین رفتن است؟

0
234

نگاهی تازه به روند دینداری

پیشینه گسترده ای وجود دارد که کاهش دینداری در انگلستان را نشان می دهد، با این حال بدین معنا نیست که دین به طور کامل در حال از بین رفتن است. سارا ویلکینز-لافلمه توضیح می دهد که اقلیت قابل توجهی هنوز به طور فعال در فعالیت های دینی شرکت دارند. افرادی که تعهد دینی دارند همچنین دیدگاه مثبت تری نسبت به رهبران مذهبی مؤثر بر سیاست نسبت به بقیه افراد دارند، در حالی که افرادی که تعهد دینی ندارند در حال حاضر دیدگاه مثبتی نسبت به دین عمومی ندارند.

کاهش مذهب در انگلستان

کاهش مذهب در انگلستان، اسکاتلند و ولز اغلب توسط شاخص هایی مانند عبادت در کلیسا، هویت مذهبی و عضویت و همچنین حضور در مدرسه در روز های یکشنبه اندازه گیری می شود. گریس دیوی بیان کرد که علیرغم کاهش مذهب سازمان یافته، نظام های باور و معنویت خود ساخته ممکن است در میان افراد زیادی از جمعیت بریتانیا و اروپا باقی بماند. نبرد علمی در گرفت: محققان سکولاریزاسیون آن را به خود گرفتند تا نشان دهند که آن اعتقادات نیز در بریتانیا و سراسر اروپا در حال از بین رفتن است، اگر چه معمولا آهسته تر و به عنوان مرحله نهایی فرایند کاهش است.

آیا در بریتانیا دین در حال از بین رفتن است؟
آیا این به معنا است که در بریتانیا در مرحله پیشرفته سکولاریزاسیون، دین به طور کامل در حال نابود شدن است؟ به طور خلاصه، خیر. با توجه به امواج بررسی اخیر نگرش های اجتماعی بریتانیا (BSA)، حدود 48 درصد از جمعیت به مذهب وابسته نیستند (2012)؛ 36 درصد به خدا اعتقاد ندارند (2008)؛ و 66 درصد هرگز در خدمات مذهبی حضور نداشته اند (2012). اکثر این افراد در میان جمعیت غیر مذهبی، کودکان خود را نیز بدون هیچ تماس واقعی با مذهب تربیت می کنند.

با این حال، اقلیت قابل توجهی از مردم هنوز هم به طور فعال در فعالیت های دینی شرکت دارند. نسبت افرادی که در یک گروه مذهبی عضو هستند و می گویند که حداقل یک بار در ماه در خدمات مذهبی شرکت می کنند، از سال 2000 حدود 17 درصد و در میان کسانی که پس از 1960 متولد شده اند، حدود 14 درصد، نسبتا مانده است. تعداد افرادی که در یک محیط سکولار در بریتانیا اعمال مذهبی خود را رها می کنند، به نظر می رسد که در حال حاضر با شرکت کنندگانی که از مناطق مذهبی تر جهان می آیند، جبران می شود. بنابراین اگر چه پویایی چشم انداز دینی در حال تغییر است، اما مذهب فعال، هنوز هم بخش بزرگی از جامعه را در بر می گیرد.

در جهانگرد بخوانید :
چگونه آب را در طبیعت تصفیه کنیم ؟

آیا در بریتانیا دین در حال از بین رفتن است؟
شکل 1: نسبت افراد مذهبی متعهد (افراد وابسته و کسانی که حداقل یک بار در ماه در مراسم مذهبی شرکت می کنند)، وابسته اسمی (افراد وابسته و کسانی که کمتر از یک بار در ماه در مراسم مذهبی شرکت می کنند) و پاسخ دهندگان غیر وابسته، سال (1983-2012)، بریتانیا از نظر چارلز تیلور، در نتیجه، بریتانیا خود را در عصری می یابد که باور داشتن و باور نداشتن همزیستی می کنند. از یک طرف، افراد غیر وابسته به دین، اهمیت کمی به مذهب سازمان یافته در زندگی خود می دهند و به طور کلی در دیدگاه های خود بیشتر لیبرال هستند. از سوی دیگر، فعالان مذهبی، یک باور اساسی در مورد اهمیت ایمان، از نظر ماورا طبیعی و جامعه مذهبی در زندگی روزمره را با مردم به اشتراک می گذارند. و شکافی از نظر نگرش و رفتار ممکن است بین دو گروه‌ گسترش یابد. تحقیقات نشان می دهد که در سال های اخیر، فاصله بیشتری بین فعالان مذهبی و افراد غیر وابسته از نظر اعتقادات معنوی/مذهبی و نگرش آن ها نسبت به دین عمومی وجود دارد. بر اساس مدل رگرسیون چند متغیره اجرا شده با داده های سال های 1991، 1998 و 2008 نگرش های اجتماعی بریتانیا، نشان داده می شود که گروه فعالان مذهبی، در سال 2008 نسبت به 1991، به طور کلی دارای اعتقادات قوی تر و دیدگاه مثبت تری نسبت به رهبران مذهبی تاثیر گذار بر سیاست هستند، در حالی که افراد غیر وابسته، دیدگاه مثبتی نسبت به دین ندارند.

این شکاف بزرگتر در چشم انداز (غیر)مذهبی بریتانیا می تواند تاثیر قابل توجهی در حوزه های دیگر مسائل اجتماعی داشته باشد. از یک طرف اقدامات و سیاست ممکن است احساس معطوف به هدف و بیگانه را ترک کنند. زمانی که اقلیت عقب بکشد، اکثریت غیر مذهبی که فرض می کنند دین دیگر یک مسئله نیست، ممکن است ناگهان گاهی اوقات به صورت قابل مشاهده و کلامی، فعال شوند. از آنجا که دین و دینداری تأثیر زیادی بر ارزش ها و انتخاب های سیاسی در دموکراسی های غربی دارند، شکاف قابل توجهی در چشم انداز (غیر)مذهبی می تواند به حوزه های سیاسی گسترش یابد. همچنین پتانسیل این را دارد که به دیگر حوزه های اجتماعی که می توانند تحت تاثیر دین قرار بگیرند، مانند سلامت جسمی و روانی، داوطلب شدن، تشکیل خانواده و بخش های آموزشی، گسترش یابد.

در جهانگرد بخوانید :
آشنایی با انواع بوم گردی

آیا در بریتانیا دین در حال از بین رفتن است؟
تا حدودی ضدیت مستقیم با مدل های سکولاریزاسیون کلاسیک، اختلافات حول دین و اهمیت سطح دینداری در پیش بینی رفتار و نگرش ممکن است در مناطق سکولاریزاسیون پیشرفته، بیشتر شود. من نمی گویم یک جنگ فرهنگ سکولار/دینی آغاز شده است و یا حتی در بریتانیا قریب الوقوع است، اما استدلال می کنم که باید به پیچیدگی های موجود در این زمینه مذهبی جدید به منظور جلوگیری از چنین نتیجه ای، توجه شود.

3+
تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید