برای آینده رستوران هایی بدون پیشخدمت و صندوقدار مد نظر است.

0
1857

ما آینده ی فست فود و رموز پخت و پزش را فقط در پلوپزها و با حجم زیاد کوینولا و کلم پیچ دیده ایم.
ایتسا, یکی از رستوران های زنجیره ای اتوماسیون گیاه خواری که اولین محلش در سواحل شرقی (نیو یورک) در روز چهارشنبه افتتاح شد, درصددیک انقلاب در صنعت غذایی است و به مشتریانش یکی از انواع تجربه های غذایی اش را پیشنهاد می دهد.
رستوران تک-ساوی فست فودهای ارزان قیمت و تازه ارائه می کند ,اما از یک تکنیک نامتداول استفاده می کند: بجای صندوقدارو پیشخدمت های قدیمی از ربات استفاده کرده.
بجای سفارش غذای رو در رو ,مشتریان غذایشان را در کیوسک های فروشگاه بصورت آنلاین و از طریق اپ های موجود در تلفن سفارش می دهند. بعد غذا به شکل مرموزی توی یک کابین شیشه ای ظاهر شده و اسم مشتری اعلام می شود . و به این شکل آنها خیلی راحت غذایشان را می خورند.
این یعنی نه خط تلفنی, نه مکالمه ای با هیچ انسانی و نه صندوقداری. خب. از این بهتر چیست؟
این ایده خیلی خوب است و حتا مشتری را از شر سروصدا راحت می کند. برای همین متخصصین ماشیبل می خواهند سری به چنین محلی در منهتن بزنند که در شرف افتتاح است.

رستوران های آینده

تجربه ی دست اول ایتسا

محیطی را بدون صندوقدار و بدون هیچ گونه ارتباط با دیگران فرض کنید. ممکن است ابتدا تصور چنین محیط بی روح و بی زندگی ای ترسناک به نظر برسد. در عوض رستوران های قدیمی پر از طراحی هنری بود و صدای موسیقی شنیده می شد. مشتری ها با هم ارتباط می گرفتند و گپ می زدند و گاهی با مسئولین آشنای ایتسا خوش و بش می کردند.
اسکات بروگمن یکی از کاراموزان شرکت ایتسا که بعنوان آشپز R&D کارش را شروع کرد , می گوید:
مثل جنیوس اپل, ایتسا چند ایستگاه برای کارکنان دارد که در زیر زمین سفارش مشتری ها را بررسی می کنند و این یعنی شما کاملا تنها نیستید.همیشه افرادی توی زیر زمین هستند و در صورت ضرورت می توانیم آنها را صدا کنیم و کمک بخواهیم .
درسمت راست اتاق چوبی , یک ردیف کیوسک سفارش غذای الکترونیک وجود دارد و در سمت چپ رستوران با میزهای متعدد دیده می شود که غذایتان را آنجا تجربه کنید. همه ی اینها خوب به نظر می رسند, اما جادوی واقعی در پشت رستوران وجود دارد. یک دیوار کاملا الکترونیکی که درونش مایکروویو تعبیه شده و غذایتان آنجا به شکل کاملا مرموز آماده و ظاهر می گردد.
وقتی کسی نیست که سفارش غذایم را بگیرد, مجبورم خودم به داخل کیوسک بروم و به کمک سطل های قابل تنظیم , غذا و نوشیدنی ام را از منوی گیاه خواری ایتسا انتخاب کنم. وقتی درخواستم توی سطل همبرگر و فلافل بزنم ,به طرف کابین های مربوطه می روم و در عرض چند دقیقه اسم من روی صفحه ی نمایش ظاهر می شود. و اعلام می کند که سفارش من آماده است.

در جهانگرد بخوانید :
بررسی مراحل راه اندازی رستوران

برای آینده رستوران هایی بدون پیشخدمت و صندوقدار مد نظر است.
درست کمی قبل از اینکه غذایتان به کابین برسد, ایتسا فیش شما را تایید می کند. کابین شما کاملا تاریک می شود تا نتوانید آشپزخانه را ببینید و فقط می نویسد در حال آماده شدن. پس از زمان تعیین شده برای وعده غذاییتان ,در کابین یک چراغ سبز روشن می شود و شما با دوبار فشار دادن دکمه روی شیشه غذایتان را دریافت می کنید.
این فرایند بسیار سریع و ساده بوده و غذا طبق قولی که داده شده بود, تازه است.

پشت صحنه ی مرموز

همانطور که از تجربه ی این فضا راضی هستیم,نمی توانیم حس کنجکاوی مان را متوقف کنیم و به این موضوع فکر نکنیم که پشت این دیوار اسرار آمیز چه می گذرد. من به دین مارش رئیس کاربردهای بازار سواخل شرقی زنگ زدم تا به سوالاتم پاسخ دهد , اما او با مهربانی از جواب دادن خودداری کرد. مارش گفت بسیاری از رموز ما مثل کاراکترهای دنیای دیزنی هستند و کسی از اسرارشان با خبر نیست.
علیرغم تلاش آنها برای حقه های تجاری, بسیاری عقیده دارند که چند آشپز خودشان را به شکل ربات درآورده اند. بروگمن می گوید: ربات های ایتسا فوق العاده اند. آنها کارهایی می کنند که فقط منحصر به خودشان است و ما به این منظور از تکنولوژی منحصر بفردی استفاده نموده ایم.
مشتریان اولیه ی ایتسا ,مدی برایک گیاهخوار و دوست پسرش آندریو پاول هم در این باره نظر داده اند:آن پشت افرادی هستند. خیلی جالب است که ربات هستند, اما من فکر می کنم همه شان انسان هستندکه در حال کار کردنند.
بروگمن آن را آمیختگی واقعی برای عملکرد تند و سریع می نامد.

برای آینده رستوران هایی بدون پیشخدمت و صندوقدار مد نظر است.

این یعنی پایان روابط اجتماعی؟

با رشد تکنولوژی موانع قوی ای در روابط شخصی ایجاد شد. یکی از نگرانی های اصلی درباره ی این رستوران های ابداعی , دور شدن از روابط انسانی و شخصی است.
درحالیکه این موضوع رویای افراد درونگرا بود,آیندگان چیزهای جالب تری خواهند ساخت. متخصصینی مثل سابینا ام که مدتی اینجا کار می کرد و دوبار در روز در این مکان غذا می خورد, گفته ما تلاش می کنیم که روابط اجتماعی افراد را بهبود بخشیم.شاید برایتان عجیب باشد , اما مردم اینجا اجتماعی تر می شوند. چون چیزهایی که اینجا می بینند خیلی عجیب و باورنکردنی است, دوست دارند با دیگران درباره اش حرف بزنند.
برایک و پاول هم با این حرف موافق هستند و می گویند: اینجا فرصتی برای بیشتر حرف زدن ایجاد می کند.انگار آنها یک انجمن بپا کرده اند.
دوست پسرش پاول گفت: وقتی درباره ی این موضوع فکر می کنی رستوران اتوماتیک خیلی با مدل های دیگر فرق نمی کند.مردم مثل همیشه غذایشان را سفارش می دهند و کمی بعد آن را تحویل می گیرند. پس چه چیزی فرق دارد؟فقط ساخت ربات هایش متفاوت است.

در جهانگرد بخوانید :
کافه و پاپسیکل شاپ ریبار , ایده ای نو و متفاوت در کافه های تهران

برای آینده رستوران هایی بدون پیشخدمت و صندوقدار مد نظر است.

در این باره که نسل قدیم چه تصوراتی درباره ی این سرویس های انقلاب یافته دارند,گن ایکسر و یکی از اولین مشتری ها مارتین ندرفورد با ماشیبل گفتگو کرده اند:ما کمی مسن هستیم و این امر را به شکل کاهش روابط اجتماعی می بینیم. این مدل, ما را به سمت تنهایی و عدم ارتباط پیش میبرد. اما فکر می کنم جوان تر ها خیلی ارتباط اجتماعی ندارند و از آن استقبال می کنند.
ندرفولد می گفت هنوز میزهایی هستند که مردم غذایشان را دورش بخورند و با هم ارتباط اجتماعی داشته باشند.بنابراین هر دو دنیا عالی است. سپس پرسید:واقعا اینجا حس یک گمشده را دارید؟
مارش رئیس کاربردهای بازار برای ایتسا حس می کند تکنولوژی رستوران زمان بیشتری به مردم می دهد تا تقابل اجتماعی داشته باشند.وقتی شما فقط 15 تا 20 دقیقه برای غذا خوردن وقت صرف می کنید که این زمان برای ما فقط 3 تا 4دقیقه است,زمان بیشتری دارید که در جامعه با دیگران ارتباط داشته باشید.

رستوران های آینده

برای آینده رستوران هایی بدون پیشخدمت و صندوقدار مد نظر است.
اگرچه ایتسا در منهتن فقط چند روز باز شده , اما سبک منحصر بفردش بسیار مورد توجه قرار گرفته.(یکی از پنج محل محبوب کالیفرنیا و واشنگتون دی سی شده)
رقبای اصلی این رستوران یعنی مک دونالد و استارباکس در دو روز اول دست کم دوبار به آنجا رفتند.
آینده چه می شود؟ شاید یک رستوران اتوماتیک برای گوشت خواران هم طراحی شود.

6+
تبلیغاتجهانگردعکس روزفروشگاه اینترنتی ژیوارتبلیغاتایرانگردی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید